תוספי התזונה בהם אריה מרלינג משתמש

שימו לב, בכתבה זו מפורטים תוספי תזונה שהם בשימוש נרחב למטרות שונות ושאריה מאמין כי יש להם חשיבות, ומשתמש בהם בעצמו. עם זאת, אין לראות במידע הזה בבחינת ייעוץ אישי וכל לקיחה של תוספים מחייבת התייעצות עם הרופא המטפל אשר מכיר היטב את מצבכם הרפואי ואת התרופות והטיפולים שאתם מקבלים. בפרט אין לקחת תוספים בזמן הטיפולים.

תוספים ספציפיים למיאלומה: כורכום, רזווראטרול, Wobenzym n  (רופאים ומדענים שחקרו את יעילותם של תוספים אלו – פאולינג, אגראוול, סמסודין, וולף).

נוגדי סרטן – מזון: רימונים, ברוקולי (כרובים). תוספים: ויטמין D,EGCG  תה ירוק, IP-6 (inositol hexaphosphate) קצח, אשוואגנדה, ג’ינג’ר, מורינגה אוליפרה, קווארצטין, מלפפון ים, שומשום,חילבה, פטרוסטיבלין (פטרוזיליה), פוקואידן (אצה), ספירולינה (אצה), פיקנוגנול (קליפת אורן).

חיזוק המערכת החיסונית – Wobenzym n, ג’ינג’ר, ג’ינסנג, פטריות: מיטאקי, שיטאקי, ריישי, קורדיספט סיננסיס, אסטראלגוס, ויטמין D, אומגה 3.

נוגדי דלקת – ויטמינים A,C,D,E, Wobenzym n, אלדרברי (סמבוק שחור), אורגנו, אומגה 3, אבץ, קרנברי, Nac.

מערכת העיכול – מזון: חמוצים, פרוביוטיק. תוספים: Wobenzym n, כלורלה,ספירולינה, כורכום.

נוגדי חימצון – ויטמין A,E,C, ,CoQ10 סלניום, אסטאקסאנצין, אבץ, בלוברי.

ניקוי רעלים – כלורלה, ניאצין, גדילן מצוי, צום (Fasting).

עצמות ושלד –  סידן, ויטמין D, מגנזיום, ויטמין 2 K, בורון, אוסטיבון (פיטואסרוגן), סטרונציום ולצד אלו – פעילות גופנית.

מח – אומגה 3 , גינקו בילובה, 12 B, אסטקסאנצין.

תוספים בשימוש יומיומי נרחב:

סידן (לשלד ולעצמות) – לסידן חשיבות גדולה בבניין ובריאות העצם, הוא משפיע על תקשורת בין התאים, על מערכת העצבים וכלי הדם, על סביבה בסיסית בקיבה ובמערכת העיכול. כמות הסידן הנדרשת היא 1200 מ”ג ביום. מקורות הסידן במזון: מוצרי חלב, טחינה, אצות ים, אגוזים, שקדים, עלים ירוקים. לצד המזונות, ניתן להשלים באמצעות תוסף.

שימו לב! עודף סידן אפשרי במיאלומה עלול לגרום לאבנים בכליות ובעיות נירולוגיות (היפרקלצמיה).

מגנזיום – חשוב לבניית העצם, השרירים והפעילות התקינה של המח. מונע התכווצויות שרירים ומסייע במניעת עצירות. מצוי בעלים ירוקים, קטניות, אגוזים, שקדים, בשר, דגים ומוצרי חלב. קיימים סוגים שונים של תוספי מגנזיום.

ויטמין  D (D3 – סוג של הורמון) – חשוב מאוד למטבוליזם של העצם ולספיגת הסידן בעצמות. חשיבות גדולה בתהליכים רבים של חילוף החומרים בגוף, מונע סוגים רבים של מחלות כולל סרטן, חשוב ליציבות הרגשית, נוגד דיכאון. אחוז גבוה מאד באוכלוסיה חסר ויטמין D (עפ”י בדיקת דם) בגלל העדר חשיפה לשמש.

מקורות : חשיפה לשמש (בזהירות רבה ולא בזמן כימוטרפיה).

מזון: דגים, חלב, ביצים, אברים פנימיים.

תוספים: תצרוכת נדרשת (בתוסף) 2000-5000 IU. בד”כ אינו מסוכן גם במינונים גבוהים.

סכנות: במקרים של מיאלומה פעילה מאד, עלול להגדיל את רמות הסידן בדם ולגרום להיפרקלצמיה.

Wobenzym n – תרכובת של אנזימים של הלבלב: טריפסין, כימוטריפסין, פנקריאטין ואנזימים של מערכת העיכול: ברומליין, פאפאין. התרכובת מיועדת לחיזוק המערכת החיסונית, מניעת דלקות מפרקים ובאפן עקיף סיוע למערכת העיכול. בתוסף זה בוצעו ניסויים קליניים ביחס למחלות שונות, כולל נסוי במיאלומה.

מינון:  3 יחידות פעמיים ביום על בטן ריקה (יש טיפולים במינונים גבוהים יותר). לא ידועות תופעות לוואי גם במינונים גבוהים, אך בכל אופן נדרשת התנסות אישית.

כורכום (החומר הפעיל כורומין) – תבלין בעל תכונות אנטי דלקתיות רחבות היקף, נוגד סרטן. התוסף נבדק בכמות הגדולה ביותר של מחקרים קליניים, כולל במיאלומה. הבעיה העיקרית שלו היא שהוא מתפרק מהר בקיבה ולא זמין בסרום. הפתרון הוא כורכומין במינון גבוה (95%) בתוספת פלפל שחור וטכניקות עיבוד נוספות שמנסות לשפר את זמינותו בדם.

מינונים: 1-8 ג”ר ביום (נבדק בניסוי קליני). לא ידעות תופעות לוואי משמעותיות. באופן כללי מדלל דם, לכן נדרשת זהירות בנוכחות של מדללים אחרים.

אומגה 3 DHA/EPA (שמן דגים) – תוסף חשוב לכלי הדם, לעור, למח, למערכת החיסון, נוגד דלקת, נוגד דיכאון. ישנה חשיבות למקור אספקה טוב (נקי ממתכות כבדות).

תופעות לוואי: מדלל דם. יש להפסיק נטילה לפני ביצוע ניתוחים.

אצות ים: כלורלה, ספירולניה (כחולות ירוקות) – אצות ים הן מקור טוב לחלבונים מהצומח, לוויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, כלורופיל (המגלובין).

במינונים מסויימים נמצא כי הן מנקות רעלים (מתכות כבדות). במספר מחקרים הן נמצאו כנוגדות סרטן.

תופעות לוואי: לא ידועות, כמות 2-4 ג”ר ליום.

תוסף חליפי: עשב חיטה,עלים ירוקים.