משמרת מחאה מול דיוני ועדת הסל

יש לנו את הכלים הכי טובים להציל חיים!

כחלק מהמאבק להכליל בסל התרופות נוגדנים מצילי חיים עבור מטופלי מיאלומה, עמדנו הבוקר במשמרת מחאה מול המשרדים בהם מתקיימים דיוני הסל. פרופ’ יונתן הלוי, יו”ר ועדת סל התרופות יצא מהדיונים אל חברי משמרת המחאה.

לדבריה של ורדה שוהם, מנכ”לית אמ”ן:

לדברי רון דלומי, חבר ועד אמ”ן וסגן נשיא הארגון האירופאי למיאלומה נפוצה: “זו השנה השנייה שהאיגוד ההמטולוגי מציב את דרזלקס בעדיפות עליונה במקום הראשון, דרזלקס היא אחת מ- 3 התרופות, שהענקתם לה את הדירוג הגבוה A9. תמיד היינו כל כך גאים בעבודת הוועדה ובשנים האחרונות, אנחנו מפגרים מאחורי הנעשה בעולם, שם כבר 26 מדינות מממנות את התרופה בקו הראשון”.

לדברי ורדה שוהם, מנכ”לית אמ”ן: “פרופ’ הלוי היה אמפתי וקשוב. אמר כי הוא מכיר בחשיבות הקלינית שיש לתרופה ושימסור את דברינו לחברי הוועדה”.

התרופה דארזלקס מספקת הפוגה של למעלה מ- 5 שנים בקו טיפול ראשון ומאריכה חיים בשנתיים וחצי, ביחס למצב בו היא ניתנת בקו טיפול שני. התרופה דורגה על ידי ועדת הסל כ- A9.

התרופות בלנטאמאב וסלניקסור המיועדות למטופלים בקווי טיפול מתקדמים שאין להם כל מענה טיפולי אחר, דורגו על ידי ועדת הסל דרגה אותן כ- A8/9.

ב- 3 השנים האחרונות הציב האיגוד ההמטולוגי נוגדנים פורצי דרך לטיפול במיאלומה נפוצה בראש דירוג הטיפולים החיוניים שהגיש לסל. את ההמלצות ביסס האיגוד על מחקרים מוכחים ועל קווים מנחים חדשים שניסחו ה-ESMO באירופה וה-NCCN בארה”ב, שקבעו מהם טיפולי “הגולד סטנדרט”, מהם יפיקו החולים את מירב התועלת. קווים מנחים אלה אומצו, זה מכבר, על ידי 24 מדינות בעולם, אך עד כה לא אומצו אצלנו בארץ.
אמ”ן הציבה הבוקר משמרת מחאה מול דיוני הסל כדי להשפיע ולהוביל להחלטה אחרת בדיוני הסל הנוכחיים.

לדברי ורדה שוהם, מנכ”לית העמותה: “נדירים המקרים בהם מחלה קטלנית וחשוכת מרפא הופכת למחלה שאפשר לרפא. לפני עשור חלמנו על הטיפולים הללו, ולמרות שהם כבר כאן ושכל הקהילה המדעית והרפואית תומכת, החולים לא זוכים לקבלם. מוות מהיר או מוקדם מסרטן הדם מיאלומה נפוצה אינו גזירת גורל”.

מיאלומה נפוצה היא סרטן הדם השני בשכיחותו בעולם. מדי שנה עולה מספר המאובחנים בהתמדה, וגילם יורד! חולים שכל החיים לפניהם ושאינם יכולים לקבל את הטיפולים שנחשבים לגולד סטנדרט בארץ ובעולם, אם אין ברשותם ביטוח פרטי. מיאלומה נפוצה היא מחלה מורכבת לטיפול, עם הישנות בלתי נמנעת ברוב המקרים. המחלה מסבה לרוב החולים סבל רב וגורמת לתחלואה נלווית קשה. עם כל הישנות, המחלה הופכת אגרסיבית וקשה יותר לטיפול, בפרט עבור מטופלים שעברו, קודם לכן, טיפולים שונים.