מחקר משווה בין טיפול במשלב KRd ל VRd

  • שי לוי על פי Journal of Clinical Oncology
  • 04/09/2020

תוצאות ראשוניות של מחקר קליני (פאזה 3): לא נמצא הבדל משמעותי ביעילות הטיפול בין המישלב KRd לבין המישלב VRd בקרב מאובחנים חדשים של מיאלומה פעילה.

במסגרת מחקר קליני בפאזה 3, נבדקה יעילות הטיפול במישלב KRd (קארפילזומיב, רבלימיד, דקסאמתזון) אל מול יעילות הטיפול במישלב VRd (וולקייד, רבלימיד, דקסאמתזון), וזאת בקרב מאובחנים חדשים של מיאלומה פעילה.

המשתתפים במחקר שנמשך 36 שבועות חולקו לשתי קבוצות כשכל קבוצה קיבלה את אחד המישלבים האמורים. נכללו במחקר מטופלים אשר לא נמצאו אצלם מוטציות שונות המאופיינות בסיכון גבוה, כגון חסר בכרומוזום p17 או טרנסלוקציה 14:16.

לפי תוצאותיו הראשוניות של המחקר התברר, כי בין שתי קבוצות הטיפול לא היו הבדלים משמעותיים בתגובה לטיפול וכמו כן לא נתגלו הבדלים משמעותיים בהתקדמות המחלה ובהישרדות ממנה. מלבד זאת, בקבוצת הטיפול KRd התברר שיעור גבוה יותר של תופעות לוואי קרדיולוגיות-ריאתיות וכלייתיות, ובקבוצת הטיפול VRd דווח על שיעור גבוה יותר של נוירופתיה.

נציין כי, המישלב VRd ניתן כטיפול בקו ראשון למאובחנים חדשים של מיאלומה פעילה, כולל בישראל, ואילו המישלב KRd ניתן כטיפול במסגרת קווים מתקדמים לאחר הישנות ו/או התקדמות של המיאלומה, אך לא במסגרת קו ראשון.

שני המישלבים שנבדקו הם מבוססי רבלימיד ודקסאמתזון, אך הם נבדלים בסוג מעכב הפרוטאזום, הכלול בכל אחד מהמישלבים (בורטזומיב או קארפילזומיב).

תוצאות המחקר הוצגו בכנס האחרון של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (ADCO 2020), ופורסמו כתקציר במגזין Journal of Clinical Oncology ב-1 ביוני 2020.
לקריאת התקציר לחצו כאן.

פרטים:
Shaji Kumar et. al., “Carfilzomib, lenalidomide, and dexamethasone (KRd) versus bortezomib, lenalidomide, and dexamethasone (VRd) for initial therapy of newly diagnosed multiple myeloma (NDMM): Results of ENDURANCE (E1A11) phase III trial”, Journal of Clinical Oncology, Vol. 38, Issue 18 Supplementary


נכתב על ידי: שי לוי – חבר צוות מידע רפואי באתר אמ”ן, מתנדב, עובד במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב)


הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים.

עיגול לטובה
כסף קטן שווה יותר

אמ”ן נבחרה להצטרף ל”עיגול לטובה” בכך העמותה מצטרפת לקשורה של עמותות מתקדמות שהוכרו כעמותות יעילות ואפקטיביות בבדיקה של צוות האנליסטים של ארגון מידות. באמצעות הוראה קבועה תוכלו לעגל כל עסקה בכרטיס האשראי לשקל הקרוב ואת הפרש האגורות לתרום לאמ”ן. מדובר בכ- 4 ₪ לחודש.

למילוי פרטים והצטרפות.

אנו משיקים את אתר אמ"ן המחודש.
ליצירת קשר: info@amen.org.il או: לשני מתאמת העמותה
052-8812640.

עמכם הסליחה על אי הנוחות.