בלאנטמאב מפודוטין אושרה על ידי ה FDA לטיפול במיאלומה

  • אריה מרלינג על פי Myeloma Beacon
  • 21/08/2020

בהודעה מיום 5.8.20 בעיתון Myeloma Beacon , נמסר כי כי ה- FDA (מינהל המזון והתרופות) האמריקאי אישר את השימוש בתרופה בלאנטאמאב מאפודוטין (בלנרפ) לחולי מיאלומה. הפרסום על פי הודעתה של חברת התרופות הבריטית  GlaxsoSmithKline – מפתחת התרופה.
זאת בהמשך להמלצה שניתנה לאשר את התרופה ועליה דיווחנו כאן ב 4.8.20.

התרופה אושרה כטיפול כתרופה בודדת לחולים שמחלתם נשנתה לפחות ארבע פעמים ושהיא עמידה לטיפול בתרופות אחרות משלושת קבוצות הטיפול למיאלומה: נוגדי פרוטיזום (וולקייד, קיפרוליס, נינלארו), אימונומודיוליטור  (תלידומיד, רוולימיד, אימנוביד) ונוגדנים חד שבטיים (נוגדי CD 38).

התרופה Belantamab mafodotin (בלנרפ) היא נוגדן חד שבטי שמכוון  אל חלבון המטרה BCMA הנמצא על פני תא המיאלומה. זאת התרופה הראשונה שמכוונת אל החלבון BCMA ובכך פותחת דרך חדשה לטיפול במחלה.

האישור לתרופה מתבסס על הנתונים שהושגו במחקר DREAM-2 שבדק את השפעת התרופה על החולים. תוצאות המחקר היו טובות מאד בהתחשב בקבוצת החולים המיוחדת שנבדקה.

במהלך המחקר הסתבר שיש לתרופה מספר תופעות לוואי שהמשמעותית שבהן היא פגיעה בראייה (ברשתית) שמחייבת בדיקה ומעקב לאורך כל הטיפול וביצוע ההתאמות הנדרשות למניעת נזק בלתי הפיך.

לקריאת המאמר בעיתון ה myeloma Beacon לחצו כאן.

עוד על התרופה והמחקר שבוצע ראו פרסום קודם כאן בעניין ההמלצה לאשר את התרופה.


כתב: אריה מרלינג, מתמודד וותיק עם מחלת המיאלומה, מאמין בשמירה על אורח חיים נכון, עורך מדור סקירת עיתונות.


הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים.

עיגול לטובה
כסף קטן שווה יותר

אמ”ן נבחרה להצטרף ל”עיגול לטובה” בכך העמותה מצטרפת לקשורה של עמותות מתקדמות שהוכרו כעמותות יעילות ואפקטיביות בבדיקה של צוות האנליסטים של ארגון מידות. באמצעות הוראה קבועה תוכלו לעגל כל עסקה בכרטיס האשראי לשקל הקרוב ואת הפרש האגורות לתרום לאמ”ן. מדובר בכ- 4 ₪ לחודש.

למילוי פרטים והצטרפות.

אנו משיקים את אתר אמ"ן המחודש.
ליצירת קשר: info@amen.org.il או: לשני מתאמת העמותה
052-8812640.

עמכם הסליחה על אי הנוחות.