שרותים בהתאמה אישית

כל מה שרציתם לדעת על החיסון לקורונה אבושלד (EVUSHELD)

החיסון החדש נגד קורונה – אבושלד (EVUSHELD) מעורר אצלנו הרבה שאלות ותהיות. מה זה? במה חיסון הזה שונה מהחיסונים האחרים שקיימים? למי הוא מיועד? מי זכאי לקבל אותו? מה תופעות הלוואי?
כדי לקבל מענה לכל השאלות האלה ובעיקר להבין אם כדאי להתחסן או לא, פנינו אל ד”ר טל ברוש שהתפנה מעיסוקיו הרבים והעניק לנו ראיון מקיף בנושא.

לשאלתנו על החיסון, אופן פעולתו ובמה שונה מהחיסונים שכבר קיבלנו, ד”ר ברוש מסביר בהרחבה כי המענה שיש לנו היום להתמודדות עם הקורונה הרבה יותר טוב ממה שהיה לפני שנתיים. הבעיה עם החיסונים שניתנו עד היום, בין אם זה החיסון של פייזר או של מודרנה, היא שכדי שיפעלו הם צריכים להפעיל את המערכת החיסונית של המתחסן וליצור תגובה וכך לפתח חסינות אצל המתחסן. זה עובד מצויין אצל אנשים שמהמערכת החיסונית שלהם טובה. הבעיה שאצל אנשים שהם “מדוכאי חיסון” כלומר, שמערכת החיסון שלהם אינה פעילה, לא נוצרת תגובה מספיק טובה לחיסונים הרגילים. אנשים כאלה צריכים פתרון אחר, כזה שלא מתבסס על המערכת החיסונית של המתחסן.

חולי המיאלומה, שיש להם מחלה פעילה, הם חלק מקבוצת מדוכאי החיסון, בין אם זה בגלל המחלה עצמה שפוגעת במערכת החיסון או בגלל הטיפולים, שלצד הטיפול שלהם במחלה, גם הם פוגעים במערכת החיסון. לכן במקרים רבים חולי מיאלומה לא מגיבים בצורה טובה לחיסונים הקיימים, לא משנה כמה מנות הם מקבלים, והחיסון החדש – אבושלד, נותן מענה טוב בדיוק לקבוצה הזאת של מדוכאי חיסון.

האבושלד מורכב מתערובת של שני נוגדנים שיוצרו מראש וניתנים משתי אמפולות. הנוגדנים נשארים הרבה זמן בגוף, גם אחרי חצי שנה יש עדיין רמה טובה של נוגדנים. במחקרים שעשו על האבושלד, ראו תגובה של 70%!

מהן תופעות הלוואי?

בהמשך להסבר על החיסון, ד”ר ברוש מבהיר כי תופעות הלוואי של החיסון אבושלד הן מזעריות, מכיוון שהחיסון לא מפעיל את מערכת החיסון.

מי זכאי לחיסון?

אבושלד מיועד למדוכאי חיסון שלא יכולים לקבל מענה באמצעות החיסונים הרגילים. התקבלה בארץ כמות מוגבלת של החיסון ולכן מאשרים את החיסון רק לקבוצה זאת. הקריטריונים לקבלת החיסון משתנים כל הזמן. נכון להיום חולי מיאלומה שיש להם מחלה פעילה ומקבלים טיפול – זכאים לקבל את החיסון. כמו כן זכאי, מי שעבר השתלה או טיפול CART במהלך השנה האחרונה.

מי שזכאי לחיסון על פי הקריטריונים שצוינו למעלה, ולא קיבל הזמנה להתחסן, יכול לפנות לקופה ויקבל אישור לחיסון.

מתי נכון לקבל את החיסון?

אין שום מגבלה. ניתן לקבל את החיסון בכל מועד. מכיוון שזהו נוגדן מוכן שלא מחייב פעילות של מערכת החיסון הרי שניתן לקבל אותו גם לפני השתלה או CART וגם תוך כדי תקופת טיפולים.

האם קבלת החיסון פוטרת את המתחסנים משמירה על כללי זהירות?

חשוב מאד להדגיש כי יש להמשיך לשמור על כללי הזהירות בפני הידבקות בקורונה גם לאחר קבלת החיסון הזה. ד”ר ברוש מדגיש כי האבושלד משפר מאד את ההגנה שיש לנו בפני הדבקות, אך עם זאת אינו פוטר משמירה על כל כללי הזהירות. גם לאחר שמקבלים את החיסון יש להמשיך לשמור על עטיית מסכה, שמירה על ריחוק חברתי, הגיינית ידיים וכו’.

מוזמנים לצפות בראיון המלא:

תודתנו לד”ר ברוש על ההיענות המהירה והמקצועית ולפרופ’ מרב לייבה על יצירת הקשר.

הרבה בריאות


ד”ר טל ברוש הוא מומחה ברפואה פנימית ומחלות זיהומיות, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. בנוסף משמש כמרכז הצוות לטיפול במגיפות במשרד הבריאות מזה כעשור ובשנתיים האחרונות עוסק ביעוץ מקצועי למשרד הבריאות בתחום ניהול משבר הקורונה. במסגרת תפקיד זה שימש בתפקיד מרכזי במבצע חיסוני הקורונה, אישור המנה השלישית והרביעית והשימוש בתרופות שונות לטיפול בחולי קורונה.


זוהי כתבה נוספת בקטגוריה: “שאלה לרופא” במדור זה, שעוסק בנושאים שעל סדר היום שלנו כמטופלים. הכתבות נכתבות על ידי הרופאים המטפלים. בפרויקט זה לקחו חלק גם מטופלים.
לעיון בכל הכתבות בקטגוריה זאת בחרו קטגוריה: “שאלה לרופא”.
מוזמנים לעקוב אחר פרסומים במדור זה ולהתעדכן.
להצעת נושאים ושאלות, כתבו לנו אל: info@amen.org.il.

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא כתחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים.