שרותים בהתאמה אישית

אבושלד (EVUSHELD) – מנה שנייה

בעקבות שאלות של חברים, אשר קיבלו הזמנה מקופת החולים מכבי לבוא ולקבל מנה שנייה של חיסון אבושלד, פנינו לד”ר טל ברוש ובקשנו לברר מהי עמדת משרד הבריאות בנושא.

המלצה

ד”ר ברוש ממליץ בחום לכל מי שקיבל מנה ראשונה לבוא ולקבל מנה נוספת ע”פ הנחיות משרד הבריאות, ולמי שלא קיבל בכלל עד כה – ללכת ולקבל.

מבדיקה שערכנו מתברר כי כרגע קופת החולים מכבי כבר החלה לזמן מטופלים למנה שניה וגם הכללית עומדת להתחיל לזמן מטופלים לקבל מנה שניה של החיסון. בנוסף, למטופלים עם דיכוי חיסוני אשר טרם קיבלו טיפול זה מומלץ לפנות בנושא לרופא/ה המטפל/ת.

למה כדאי לקבל מנה שניה?

ד”ר ברוש מסביר: לאחרונה התפרסם מחקר ישראלי שבוצע ע”י מכבי שירותי בריאות אשר בחן את היעילות של אבושלד “בעולם האמיתי” בקרב מבוטחי הקופה. בוצעה השוואה בין מבוטחים שקיבלו אבושלד לכאלו שהוזמנו לקבל אבושלד אבל לא קיבלו. המחקר הראה ש:

  • מטופלים שלא קיבלו אבושלד נדבקו בקורונה פי 2 יותר מאלו שקיבלו.
  • הסיכון לאשפוז היה נמוך מאוד בקרב אלו שקיבלו את החיסון (בערך פי 6 פחות).
  • לא היה אף מקרה תמותה בקרב מי שקיבל אבושלד, לעומת 40 מקרי תמותה בקרב מי שלא קיבל.

המחקר מוכיח את היעילות של האבושלד שניתן בארץ בתנאי עולם אמיתי וגם מול וריאנט האומיקרון.

על פי דברי ד”ר ברוש, הווריאנטים הנוכחיים (בעיקר BA4/5) הם עוד יותר עמידים כנגד חיסונים (כולל אבושלד) מאשר מה שראינו בתחילת האומיקרון, וזה מצריך רמה גבוהה יותר של נוגדנים בדם בשביל לשמור על היעילות. בינתיים רמת הנוגדנים בקרב מי שקיבל אבושלד קודם לכן הלכה ודעכה, ולכן החלטנו על צורך ב”רענון מלאים” עם מנה נוספת. כמובן שאין עדיין נתונים על היעילות של המנה הנוספת, כי רק כעת אנחנו נותנים אותה.

סיכום

ד”ר ברוש מסכם: ממליץ בחום לכל מי שקיבל מנה ראשונה לבוא ולקבל מנה נוספת ע”פ הנחיות משרד הבריאות, על מנת לשמר את ההגנה שהיתה לו מהמנה הראשונה. כידוע, אין כמעט תופעות לוואי או סיכונים מהחיסון הזה. ולמי שלא קיבל בכלל עד כה – ללכת ולקבל.
בקרוב מאוד הצוות שלנו (הצט”מ) ידון בנושא המינון של המנה הראשונה ואנו צפויים להעלות את המינון למנה כפולה.

לפרטים נוספים על החיסון ראו ראיון עם ד”ר טל ברוש במרץ 22 וכתבת עדכון ממאי 22.


ד”ר טל ברוש הוא מומחה ברפואה פנימית ומחלות זיהומיות, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. בנוסף משמש כמרכז הצוות לטיפול במגיפות במשרד הבריאות מזה כעשור ובשנתיים האחרונות עוסק ביעוץ מקצועי למשרד הבריאות בתחום ניהול משבר הקורונה. במסגרת תפקיד זה שימש בתפקיד מרכזי במבצע חיסוני הקורונה, אישור המנה השלישית והרביעית והשימוש בתרופות שונות לטיפול בחולי קורונה.


זוהי כתבה נוספת בקטגוריה: “שאלה לרופא” במדור זה, שעוסק בנושאים שעל סדר היום שלנו כמטופלים. הכתבות נכתבות על ידי הרופאים המטפלים. בפרויקט זה לקחו חלק גם מטופלים.
לעיון בכל הכתבות בקטגוריה זאת בחרו קטגוריה: “שאלה לרופא”.
מוזמנים לעקוב אחר פרסומים במדור זה ולהתעדכן.
להצעת נושאים ושאלות, כתבו לנו אל: info@amen.org.il.

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא כתחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים.