שרותים בהתאמה אישית

חיסון אבושלד (EVOSHELD) – מה חדש?

בחודש מרץ, בסמוך להגעת החיסון אבושלד (EVOSHELD) ארצה, פנינו לד”ר טל ברוש (מומחה למחלות זיהומיות וחבר בצוות הצט”מ) וביקשנו הסבר על החיסון החדש, יעילותו, במה הוא שונה מהחיסונים הרגילים ולמי הוא מיועד.

בראיון שערכנו עימו הבהיר ד”ר ברוש כי האבושלד איננו חיסון רגיל, אלא נוגדן מוכן כנגד וירוס הקורונה. בעוד שבחיסון רגיל הגוף צריך לייצר נוגדנים למחלה, וכאשר המערכת החיסונית חלשה יתכן מצב שלא ייווצרו מספיק נוגדנים, הרי שהאבושלד הוא נוגדן מוכן שמוזרק לגוף ולא מחייב כל פעולה של המערכת החיסונית.

מסיבה זאת האבושלד יעיל במיוחד למטופלים שמערכת החיסון שלהם חלשה ולא מצליחה לייצר נוגדנים בעצמה. באותו ראיון הסביר ד”ר ברוש כי החיסון יעיל ביותר עבור זני הקורונה שהיו מוכרים באותה עת – 70% – 80% יעילות.

פרטים מלאים בכתבה: כל מה שרציתם לדעת על החיסון לקורונה אבושלד.

לאחר חודשיים, ולאור התחושה כי הקורונה כבר מאחורינו, פנינו שוב לד”ר ברוש כדי לקבל תמונת מצב עדכנית ובפרט כדי להבין אם עדיין יש המלצה להתחסן. שאלנו את ד”ר ברוש מספר שאלות, המפורטות כאן למטה. השורה התחתונה של השיחה: ד”ר ברוש ממליץ חד משמעית לכל חולי המיאלומה, שיש להם מחלה פעילה, להתחסן באבושלד.

שאלה: האם היום לאור הרגיעה בהתפשטות המחלה ובחומרתה, חיסון האבושלד עדיין מומלץ לכל חולי המיאלומה?

תשובה: בכל יום בישראל יש כ- 2,000 מקרים מדווחים ועוד לא מעט מקרים שאינם מדווחים. אי לכך בהחלט מומלץ להתחסן.

שאלה: במועד הראיון אמרת שעדיין אין נתונים מבוססים מספיק לגבי יעילות האבושלד כנגד זן האומיקרון וזנים נוספים. מה המצב כיום?

תשובה: קיימים כעת נתונים טובים לגבי יעילות כנגד הזן הנפוץ כרגע, אומיקרון BA2 – ונראה שהחיסון יעיל במידה טובה.

שאלה: האם היעילות של החיסון שעליה דיברת 70% – 80% מושגת בחיסון במועד אחד או שיש צורך בקבלת חיסון נוסף? ואם כן, האם משרד הבריאות שוקל לתת הנחיה כזאת?

תשובה: בשלב זה ידוע לנו שרמות הנוגדנים נשמרות היטב לאורך לפחות חצי שנה ואולי אפילו קרוב לשנה, ולכן כרגע אין המלצה למנה נוספת.

ד”ר טל ברוש הוא מומחה ברפואה פנימית ומחלות זיהומיות, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הציבורי אסותא אשדוד. בנוסף משמש כמרכז הצוות לטיפול במגיפות במשרד הבריאות מזה כעשור ובשנתיים האחרונות עוסק ביעוץ מקצועי למשרד הבריאות בתחום ניהול משבר הקורונה. במסגרת תפקיד זה שימש בתפקיד מרכזי במבצע חיסוני הקורונה, אישור המנה השלישית והרביעית והשימוש בתרופות שונות לטיפול בחולי קורונה.

זוהי כתבה נוספת בקטגוריה: “שאלה לרופא” במדור זה, שעוסק בנושאים שעל סדר היום שלנו כמטופלים. הכתבות נכתבות על ידי הרופאים המטפלים. בפרויקט זה לקחו חלק גם מטופלים.
לעיון בכל הכתבות בקטגוריה זאת בחרו קטגוריה: “שאלה לרופא”.
מוזמנים לעקוב אחר פרסומים במדור זה ולהתעדכן.
להצעת נושאים ושאלות, כתבו לנו אל: info@amen.org.il.

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא כתחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים.