חולה מיאלומה שנדבק בקורונה טופל בתרופה אקטמרה

חולה מיאלומה שנדבק בקורונה טופל בתרופה אקטמרה. התרופה עזרה לו להתגבר על קשיי הנשימה ועל מחלת הקורונה.

דיווח באתר החדשות Science Daily   מהעיר אוהן בסין.

אקטמרה היא תרופה שמשמשת לטיפול בתגובת יתר של המערכת החיסונית בחולי מיאלומה.

הרקע: דלקת ריאות מהווה תמיד סיכון משמעותי לחולי מיאלומה מכמה סיבות: הן משום שהמחלה עצמה מחלישה את הריאות והן משום שגם המחלה וגם הטיפול התרופתי במחלה, מחלישים מאד את המערכת החיסונית וגורמים לגוף להיות פגיע לזיהומים (חיידקיים וויראליים). וירוס הקורונה במקרים החריפים ובשלבים המאוחרים שלו גורם לדלקת ריאות חריפה המלווה  בקשיי נשימה.

אחת ההשערות היא שקשיי נשימה נגרמים בגלל תגובת יתר של המערכת החיסונית לנגיף. במונחים רפואיים זה מכונה “סערת ציטוקינים” – Cytokine Release Syndrome  (CRS). במיאלומה התופעה מוכרת לנו כבעיה משמעותית בשיטת הטיפול Car T Cell.

אחת התרופות החדשות שאושרה לטיפול בתופעת “סערת הציטוקינים”  בחולי מיאלומה היא הנוגדן החד שבטי אקטרמה  (Actemra). התרופה פועלת כנגד חלבון שנקרא 6-IL  המופרש ע”י מערכת החיסון ועלול לגרום לתגובת יתר של המערכת החיסונית.

אתר החדשות האינטרנטי Science Daily  מביא תוצאות מחקר על חולה מיאלומה אחד, מהעיר אוהן, מוקד המגיפה בסין, שאובחן כחולה בקורונה וסבל מקשיי נשימה. הוא טופל באמצעות התרופה אקטמרה שעזרה לו בהתגברות על קשיי הנשימה ועל מחלת הקורונה.

 

ציטוט למאמר. לחצו כאן

כתב אריה מרלינג

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים. למידע נוסף אתם מוזמנים לקרוא את המאמרים המלאים וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל. 

אפריל 2020