מחזית המחקר והטיפול

עמותת אמ”ן נמצאת בקשר מתמיד עם עמותות חולים מובילות בעולם על מנת ללמוד על הנעשה בעולם ולהביא לישראל תרופות וטיפולים חדשניים בסמוך למועד כניסתם לשימוש במרכזים רפואיים מובילים.

במדור זה נעדכן על הנעשה בחזית המחקר בעולם ועל מגמות והתפתחויות בטיפול, זאת לטובת המתעניינים בנושא.

 

דיווחים והרהורים מכנס ה- ASH 2017 – ד”ר יעל כהן ואריה מרלינג מסכמים ומדווחים

ד”ר יעל כהן, מנהלת שירות מיאלומה במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), מדווחת מכנס ה- ASH שנערך באטלנטה בחודש דצמבר 2017, ומשתפת אותנו במחקרים ועבודות שלדעתה יהיו פורצי דרך עבור המתמודדים עם מיאלומה. לקריאה, לחצו כאן

 אריה מרלינג, עמית אמ”ן ומנהל המדור ‘מן העתונות’, משתף אותנו בהרהורים ומחשבות בהמשך לכנס ה- ASH. לקריאה, לחצו כאן.  

האם הטיפול במיאלומה יכלול בעתיד גם את הקנאביס? – ע”פ מחקרה של ד”ר מרב לייבה מהמרכז הרפואי ‘שיבא’

ידיעה שפורסמה ביוני 2015 בדה מרקר דיווחה על פריצת דרך בניסוי לחיסול תאי מיאלומה באמצעות שימוש בחומרים פעילים המופקים מקאנביס. המחקר נערך על ידי ד”ר מרב לייבה, מנהלת השירות למילומה נפוצה במרכז הרפואי שיבא תל השומר בשיתוף עם חברת One World Cnnabis (OWC). על תוצאות המחקר ושלביו העתידיים, ניתן לקרוא כאן. 

פרויקט מחלה שיורית מזערית (MRD)

פרויקט ה’מחלה שיורית מזערית’ (MRD) מבוצע בהובלת ה- MMRF, אוניברסיטת ‘טורינו’ באיטליה ומספר חברות ביו-טכנולוגיה. מטרת הפרויקט לבחון ולקדם בדיקות חדשות למחלת המיאלומה. הפרויקט הוא חלק ממחקר רחב המכונה INSID MM-1. במסגרת המחקר מאות חולי מיאלומה עוברים מעקב רצוף אחר התפתחות המחלה, החל מהטיפול הראשוני, דרך ההשתלה, המיצוק וכלה בתחזוקה, באמצעות הבדיקות החדשות ל- MRD (בדיקת זרימה רגישה ובדיקת רצפים גנטים). המטרה המרכזית של המחקר היא לצקת תוכן מוחשי יותר למושג “טיפול מותאם אישית” – ללמוד איך באמת בוחרים עבור כל מטופל איזה תרופות לשלב, באיזה מינונים ובאיזה עיתוי. לפרטים נוספים לחצו כאן.

 

מגמות והתפתחויות בטיפול במיאלומה – סיכום מדור ‘מן העיתונות’ לשנת 2014

להלן תקציר הנושאים שנדונו במהלך שנת 2014, במדור “מן העיתונות”, המציגים את המגמות וההתפתחויות בטיפול במיאלומה בשנה האחרונה. התקציר נכתב על ידי אריה מרלינג, שכותב את התכנים עבור המדור ‘מן העיתונות’ – עוקב אחר הפרסומים, מתמצת ועורך אותם עבור המדור.

בסקירה המובאת כאן אפשר להבחין במגמה של עליה בשליטה במחלה ובהישרדות, בזכות מגוון תרופות וטיפולים חדשים שנכנסו לשימוש. בשנים האחרונות ניכרת, למרבה השמחה, מציאות חדשה בה קיימות מספר אלטרנטיבות לטיפול. לקריאת הסיכום המלא לחצו כאן.

 
פרוייקט CoMMpass – חיפוש ריפוי מותאם אישית על בסיס ניתוח מרכיבים גנטיים, מאי 2014

מחקר  CoMMpass  הוא יוזמה של ארגון ה MMRF האגודה לחקר מיאלומה נפוצה (Multiple Myeloma Research Foundation) בארה”ב שמטרתו ללמוד ולהבין טוב יותר את המרכיבים הגנטים של המחלה, באמצעות מחקר קליני, ולהשיג בכך טיפול ממוקד ואישי בחולה. המטרה ארוכת הטווח של המחקר היא השגת הפוגה ממושכת או אף החלמה מהמחלה. עורכי המחקר מצפים כי על בסיס תוצאות המחקר ניתן יהיה לבחור בצורה מדוייקת ומותאמת לכל חולה ובכך להגדיל את שיעור ההחלמה מהמחלה ולשפר את איכות החיים.
מחקר זה 
בדומה לפרוייקט “הברבור השחור” שעליו דיווחנו במדור זה, גם ה CoMMpass  מנסה למצוא ריפוי למחלה. בעוד שבפרוייקט הברבור השחור מנסים להגיע למחלה שיורית מינימלית יוזמת ה CoMMpass של ה- MMRF מתמקדת במעקב אחר שינויים גנטיים במהלך המחלה כדי להתאים את הטיפול לאותם שינויים. להמשך קריאה לחצו כאן

 
פרוייקט הברבור השחור BLACK SWAN– החיפוש אחרי ריפוי מלא ממיאלומה הנפוצה

פרוייקט הדגל של ארגון ה- IMF והעומד בראשו דר’ בריאן דיורי שואף למציאת ריפוי מלא ממחלת המיאלומה, לא עוד הפוגה לשנים אחדות, המטרה של פרוייקט יוצא הדופן הזה היא להגיע להחלמה מלאה מהמחלה. מטרה נוספת ולא פחות חשובה, לפתח בדיקות שבאמצעותן ניתן יהיה להגיד לחולה בסמוך לסיום הטיפול אם הגיע לריפוי מלא ולהסיר את תחושת חוסר הוודאות והחשש מחזרת המחלה שמלווים את המטופלים במשך שנים ארוכות. למטופלים שלא הגיעו לריפוי מלא  הכוונה להגדיר המשך טיפול עד להחלמה. להמשך קריאה לחצו כאן

 
כיוונים חדשים בטיפול במיאלומה, יוני 2013 בפאנל מומחים שנערך בסטוקהולם, במסגרת המפגש השנתי של איגוד ההמטולוגים האירופאי (EHA), הוצגה ההתפתחות העצומה שחלה בטיפול בחולי מיאלומה בשנים האחרונות והשפעתה על החיים של חולי מיאלומה. השתתפו בפאנל דר’ בריאן דיורי (Brien Durie) יו”ר ארגון ה- Internatioal Myeloma Foundation) IMF)  וממייסדיו, מלוס אנג’לס,  שגם הנחה את הפאנל, דר’ קסאוויר לאלו (Xavier Leleu) מבית החולים Huriez בעיר ליל בצרפת ודר’ פול ריצ’רדסון (Paul Richardson) ממכון דנה-פרבר לחקר הסרטן בבוסטון.דר’ בריאן דיורי פתח את הפאנל בסקירה קצרה על מחלת המיאלומה. לחצו כאן להמשך קריאה.