שרשראות קלות – משקל כבד

שיטה מעבדתית חדשה מאפשרת למדוד ביעילות ודיוק רב יותר את מדדי המיאלומה
וחוסכת את הצורך באיסוף מיגע של שתן לבדיקה.

תאי המיאלומה מפרישים ברובם של המקרים נוגדן שלם או חלקי נוגדן לדם. אלה הם חלבונים בעלי מבנה ותפקוד לא נורמאליים שאינם תורמים למערכת החיסון ואף עשויים לגרום לנזק למערכות שונות. הם מכונים חלבון חד-שבטי וניתן למדוד את כמותם בדם או בשתן.

נוגדנים בנויים משרשראות חלבוניות ארוכות (המכונות “שרשראות כבדות”) וקצרות (המכונות “קלות”). את מציאותו וכמותו של הנוגדן השלם מודדים בדגימת דם. השרשראות הקלות (חלבון בנס – ג’ונס) מופרשות בשתן ונהוג היה עד כה למדוד את כמותם בדגימה משתן שנאסף משך 24 שעות. עצם הנוכחות של נוגדן שלם או של שרשראות קלות, בדם או בשתן, מבטאת קיום מחלה. לכן מדידתם משמשת לאבחנה של מיאלומה נפוצה. בנוסף, מעקב אחר כמות החלבון מאפשרת להעריך את התגובה לטיפול ואת התנהגות המחלה, כיוון שכמות החלבון החד שבטי מבטאת את מסת (הקף) המחלה.

בשנים האחרונות התקיים במעבדות אוניברסיטת ברמינגהם שבאנגליה מחקר מקיף בו נמדדו נוכחות וריכוז השרשראות הקלות החופשיות ( Free light chains, FLC ) בדם, במקום בשתן.

המחקר הראה שלשיטה זו כמה יתרונות משמעותיים:

1. אצל חלק מחולי המיאלומה לא ניתן למצוא חלבון חד שבטי בדם ובשתן בשיטות המקובלות. במקרה זה הוגדרה המחלה כ”מיאלומה לא מפרישנית”. היה קושי רב לאבחן אותה ולא היה מדד למעקב אחר מידת פעילותה והתגובה לטיפול. נמצא שלרבים מהם שרשראות קלות בדם ובדיקתן פותרת את בעיית האבחון והמעקב אצל קבוצה זו.

2. בדיקת השרשראות הקלות בדם מדויקת יותר ואמינה יותר מבדיקתן בשתן. הדבר מאפשר אבחון ומעקב טוב יותר אצל אלה שמחלתם היא של שרשראות קלות, וחוסך את הצורך באיסוף שתן לבדיקה. למעשה בדיקת השתן הופכת מיותרת.

3. קיים קשר ישיר בין כמות השרשראות הקלות בדם (גם אצל חלק מהחולים שמחלתם מפרישה בד”כ נוגדן שלם) לרמת הסיכון מהמחלה ולסיכוי שתתקדם. מעקב אחר ריכוז השרשראות הקלות בדם יכול במקרים מסוימים, ובעיקר אצל אותם מטופלים שמחלתם שקטה ואינה דורשת טיפול, לעזור בקבלת החלטות על הצורך והעיתוי הנכון לטיפול.

4. קצב הירידה של רמת השרשראות הקלות (בעקבות הטיפול)- מהיר. הדבר מאפשר להעריך תגובה לטיפולים שניתנים ב”זמן אמת” מבלי שיהיה צורך להמתין שבועות רבים להערכת יעילות הטיפול.

פרופסור ג’ון ברדוול, הרופא והחוקר שפיתח את השיטה לבדיקת השרשראות הקלות בדם, הדגים את יתרונותיה, והביא אותם למודעות העולם ההמטולוגי, ביקר במרץ בישראל כאורח האיגוד ההמטולוגי הישראלי. הוא הרצה בכנס האיגוד, ביקר במספר מרכזים רפואיים ופגש את העוסקים בתחום מהצד המעבדתי והקליני.
שיטת הבדיקה מיושמת בארץ בשנה האחרונה , ולאחרונה בקצב גובר. מרכזים רפואיים בבתי-החולים ובקהילה מעמידים את המערכת ומתרגלים את השימוש בה ואת יישום הנתונים הנובעים ממנה. כמו כל טכנולוגיה חדשה גם במקרה זה יש צורך להתגבר גם על מכשולים בירוקרטיים וכלכליים, כמו החדרת השיטה לסל הבריאות, מימון ע”י המבטחים וכהנה.

בביקורו נפגש פרופ’ ברדוול עם נציגי אמ”ן, ושוחח עימם אודות השיטה ויתרונותיה, כמו גם על הדרך להעלות את המודעות לה בקרב המערכת המטפלת, המטופלים והמבטחים ולקדם את יישומה בישראל.

ד”ר יזהר הרדן

חזרה לאבחון המחלה