קנאביס רפואי באישור משרד הבריאות ובפיקוחו 15/10/2008

בשנת 2008  אושר קנאביס רפואי לשימוש בישראל. מדובר בתרופה הניתנת ע”י רופא מומחה, ובאישור מיוחד מטעם משרד הבריאות בלבד. הקנאביס ניתן לחולים במגוון מחלות, ובין היתר לחולי סרטן – לשם הקלה על תופעות הלוואי הנגרמות ע”י כימותרפיה, וכמשכך כאבים.

להלן מידע שהתפרסם בנושא. אין בפרסום כאן משום יעוץ או המלצה על טיפול כזה או אחר.

על המתעניינים לפנות לרופא המקצועי המטפל לשם קבלת מידע עדכני ומקיף, חוות-דעת והמלצות לגופו של מקרה.

במקרים שבהם המליץ הרופא המטפל (רופא מומחה, לא רופא משפחה) על טיפול בקנאביס, יש לפנות עם המלצתו למשרד הבריאות לשם קבלת אישור רשמי.

את ההמלצה, בצירוף טופס הבקשה, יש לשלוח למשרד הבריאות, באחת הדרכים הבאות:

אימייל:  imca@moh.health.gov.il

פקס: 02-6474810

דואר: משרד הבריאות, היחידה לקנביס רפואי (יק”ר), רחוב ירמיהו 39, ת.ד 1176 ירושלים, מיקוד 9101002.

לבירורים ולשאלות בנושא קנאביס רפואי שאינן בקשות לאישור, ניתן להתקשר למספר: 02-6706820 ולשלוח מכתב לפקס: 02-6706820.

לפרטים נוספים באתר משרד הבריאות, לחצו כאן.

אזהרה:

השימוש בקנאביס רפואי מותנה באישור מיוחד ממשרד הבריאות. ללא אישור זה הקנאביס אסור לשימוש בישראל, ואחזקתו והשימוש בו מהווים עבירה פלילית שעונשים בצידה.

למרות היותו בטוח לשימוש בד”כ הקנאביס עלול לגרום לבעיות רפואיות או להחמרתן של בעיות קיימות בקרב אחוז קטן של המשתמשים.

קנאביס וכימותראפיה                                                                          15/10/2008

מתורגם ומעובד מן המאמר “Cannabis and Cancer chemotherapy”
באדיבות UKCIA בריטניה* http://www.ukcia.org

התרופות שבהן נעשה שימוש בטיפולים כימותראפיים הן מן החזקות והרעילות ביותר המצויות בעולם הרפואה. הן הורגות תאי סרטן ותאים בריאים כאחד, וגורמות לתופעות לוואי בלתי-נעימות ואף מסוכנות. הקאות ובחילות לתקופות של ימים ושבועות לאחר כל טיפול הן תופעת לוואי נפוצה ומוכרת. לעתים מתלווה למצב תחושת אובדן שליטה, הגורמת לדיכאון. מטופלים רבים אינם מסוגלים לאכול בעקבות הבחילות, וכתוצאה מכך מאבדים משקל וכוח. חלק מהחולים אף מתקשים לשמר את רצון החיים, לעתים עד כדי החלטה להפסיק את הטיפולים, למרות ההשלכות הקשות האפשריות של צעד שכזה.

קנאביס יכול לשמש כאנטימטיק – תרופה המקלה על בחילות ומאפשרת למטופל לאכול ולחיות באופן נורמאלי. למרות התפתחויות משמעותיות בתחום התרופות נגד בחילה בשנים האחרונות, הקנאביס הוא לעתים קרובות אפקטיבי יותר מהתרופות הסטנדרטיות לטיפול בבחילה.   נוסף על ההקלה בבחילות לקנאביס גם השפעה אנטי-דיכאונית, והוא תורם לתחושת אופוריה. הוא אף מעורר רעב, ומביא לתחושת הנאה מהמזון (“מאנצ’יס”). כל אלה תורמים ליכולת ההתמודדות של החולה ולהתאוששותו.

האופן המדויק שבו כימותראפיה גורמת לבחילה והקאות אינו ברור לחלוטין, אך באופן כללי מחקרים מצביעים על קשר בין התרופות לרצפטורים במערכת העצבים המרכזית או מערכת העיכול. יחד עם זאת, נראה שהקנאביס עובד באמצעות מנגנונים שונים מאלו שדרכם פועלות התרופות נוגדות-הבחילה הסטנדרטיות (דוגמת קורטיקוסטרואידים). לכן תיתכן אפשרות, ששילוב של קנאביס עם תרופה אחרת יהיה יעיל יותר מאשר כל אחד מן הפתרונות בנפרד. הדבר גם מרמז, כי הקנאביס והתרופות הנגזרות ממנו עשויים להיות יעילים עבור מטופלים שניסו תרופות ממשפחות אחרות ללא הצלחה.

מחקרים רבים בדקו את התכונות מדכאות-הבחילה של הקנאביס על חולים שסבלו מתופעות לוואי של כימותרפיה. כמעט אצל כולם הקנאביס נמצא אפקטיבי. כתוצאה מכך, בשנת 1985 ה- FDA האמריקני (מנהל המזון והתרופות) העניק רישיון לתרופה דרונבינול (THC סינתטי) המיועדת לסימפטומים אלה. בבריטניה ניתן רישיון לתרופה אחרת מהמשפחה – נבילון, גם היא נגד בחילות שלאחר טיפול כימותרפי.

מבחינת יעילות ההתמודדות עם הבחילות, לקנאביס יש כמה מתחרים בתחום התרופות האנטימטיות הסטנדרטיות. אך הדבר אינו מבטל את חשיבות הקנאביס וייחודו. דו”ח 1999 של המוסד לרפואה (Institute of Medicine – http://www.iom.edu) ניסח את הדברים כך: השאלה הקריטית איננה האם מריחואנה או תרופות קנבינואידיות עדיפים [תמיד ובאופן מוחלט] על התרופות האחרות; אלא האם ישנה קבוצת מטופלים שתזכה לטיפול טוב יותר כתוצאה משימוש במריחואנה או תרופות קנבינואידיות.

מחקרים מדעיים ועדויות מטופלים כאחד מצביעות, כי קבוצת מטופלים כזו אכן קיימת.

הטיפול בבחילות והקאות אינו הדרך היחידה שבה קנאביס עשוי לסייע לחולי סרטן. תכונות נוספות שיש לו כמשכך כאבים ומעורר תיאבון עשויות לתרום לאריכות חייו ואיכות חייו של המטופל.

* ארגון UKCIA – ארגון בריטי א-פוליטי הפועל לשינוי המעמד החוקי של מריחואנה (האסורה לשימוש בבריטניה).

   לקריאה נוספת:

1) אתר ובו מידע בעברית על התרופה  –  http://www.mgcisrael.org

2) אתר האגודה הבינלאומית לקנאביס כתרופה (באנגלית)  – http://www.cannabis-med.org/home.htm