צ’ק ליסט לטסים לחו”ל

לכולנו יש ימים טובים וימים טובים יותר. בימים הטובים אנחנו חולמים על חופשות, נסיעות וטיולים ובימים הטובים יותר, אנחנו מגשימים חלומות.

ליקטנו עצות והמלצות חשובות עבור המתכננים חופשה הכוללת טיסה עבור אלו שנוטלים תרופות, אלו שנופשים בין טיפולים, אלו שעברו השתלה לאחרונה. כלומר, כמעט כולנו.

תודה לנעמי אדליס, אסתי לדלסקי וצביקה זילברמן, שעזרו לגבש את הרשימה הבאה:

 1. לפני שמזמינים כרטיסי טיסה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל, לקבל ממנו אישור לנסיעה בכלל ואל היעד הנבחר בפרט.
 2. כאשר אתם בוחרים יעד, שיקלו את רמת שירותי הרפואה ביעד הנבחר בהתאם למצבכם הרפואי.
 3. אם הייתם מאושפזים לאחרונה או אם אתם אחרי השתלה, חברת הביטוח תדרוש אישור בכתב שהרופא המטפל מאשר את הטיסה. מבחינת הביטוח עצמו: אחרי טיפול כימותרפי מומלץ ביטוח מורחב וכן, ביטוח שמכסה החמרה של מחלה קיימת. בכל מקרה, בדקו היטב שתנאי הפוליסה מותאמים לצרכים שלכם.
 4. אם אתם אחרי השתלה, בקשו מהרופא המטפל הנחיות מדויקות בנושא החיסונים. גם בנוגע לתכנית חיסונים כללית וגם חיסונים רלוונטיים ליעד הנבחר. יעוץ בנושא חיסון ליעדים אקזוטיים, אפשר ומומלץ לקבל במרפאות המטיילים הפזורות ברחבי הארץ. זכרו כי מי שנמצא תחת טיפול או לאחר טיפול, לא יכל לקבל חיסון מנגיף חי או מוחלש. 
 5. לגבי הטיסה – שאלו את הרופא המטפל אם אתם זקוקים למדללי דם כגון אספירין או אפילו קלקסן, בהתאם לסוג התרופות שאתם נוטלים ובהתאם למשך הטיסה.
 6. בזמן הטיסה הקפידו לקום, לפחות פעם בחצי שעה, לשוטט ולהניע את הרגליים על מנת להגביר את זרימת הדם ברגליים. לשם כך, מומלץ להזמין מקום ישיבה קרוב למעבר.
 7. אם אתם רגישים ומערכת החיסון שלכם עדיין לא שבה לאיתנה, כדאי לשקול לטוס עם מסיכה. אמנם כרוכה בכך מעט אי נוחות, אבל זה יכול לחסוך סיבוכים, שקלו טרדה מול סיבוך… ההחלטה בידיכם.
 8. ודאו כי יש ברשותכם “כרטיס למטופל” עברית / אנגלית של אמ”ן אותו תוכלו להראות לצוות המטפל במקרה שתזדקקו לטיפול או אשפוז במהלך החופשה. את הכרטיס מומלץ להחזיק בארנק במקום בולט.
 9. כדאי להצטייד במכתב מתורגם לאנגלית מהרופא המטפל, למקרה של אשפוז במדינה זרה. המכתב יכלול אבחנה ופירוט התרופות הניתנות למטופל. ניתן לקבל בבית החולים ממחלקת רשומות רפואיות באנגלית, תמורת תשלום בדרך כלל. כמו כן, מומלץ להצטייד בצילום פנקס חיסונים.
 10. את התרופות יש לקחת בתיק היד למטוס ולא לשלוח במזוודה, שעלולה לטוס ליעד אחר. בנוסף, כדאי לקחת בתיק היד גם מרשמים לתרופות הכרוניות.
 11. שאלו את הרופא המטפל האם הוא ממליץ לארוז אנטיביוטיקה לנסיעה, למקרה של הצטננות שתרצו למנוע התפתחות שלה. פעלו רק על פי הנחיות הרופא המטפל בנושא.
 12. מי שמתקשה בהליכה יכול להזמין בנתב”ג, מבעוד מועד, רכב שיסיע אותו עד לשער המטוס.
 13. אם יש לכם תעודת נכה, אינכם צריכים לעמוד בתורים הארוכים בנתב”ג, הציגו תעודת נכה ותזכו לצ’ק-אין מקוצר.
 14. אם יש לכם מרשמים לתרופות כרוניות שיהיו תקפים בזמן שאתם לא בארץ, תוכלו לקבל אותם בבית המרקחת בהצגת כרטיס טיסה.
 15. אם אתם שוכרים רכב בחו”ל, מומלץ שלעוד נהג יהיה ביטוח לנהיגה ברכב. ואם אתם נוהגים, היו ערניים (תרתי משמע) לתרופות מרדימות שלא מומלץ ליטול לפני נהיגה ממושכת.
 16. קחו בחשבון את ההבדלים בין טיול מאורגן וטיול פרטי, ובחרו את הסגנון המתאים לכם. בטיול פרטי תוכלו לטייל בקצב שלכם ולכלול מנוחה כפי שתמצאו לנכון. בטיול מאורגן נחסכת מכם ההתעסקות והטיפול בדברים. כל אחד ומה שמתאים לו. 
 17. בעלי תו נכה ישראלי יכולים להוציא תו נכה בינלאומי. התו מקנה אפשרות לחנות בחניות נכים ו/או מועדפות בדומה לארץ, ולעתים אף פוטר מדמי חנייה. התו תקף למשך שנה. מאחר ותהליך הנפקתו לוקח מספר שבועות, מומלץ להתחיל מבעוד מועד. התו מסופק דרך עמותת “עדיף”. לפרטים נוספים: https://adif.org.il/.

“סעו לטייל בחו”ל!” מסכמים כל הממליצים –  “החיים נמשכים וצריך למצות אותם במלא ההנאה!”

דרך צלחה ושובו בשלום.