מחקר בנושא השתלות מתורם זר

אתר האינטרנט “Blog talkradio” מפרסם תוצאות ניסוי קליני שביצע .Dr Guenther Koehne מבית החולים Memorial Sloan Kettering בניו יורק. בלינקים המצורפים ניתן להאזין לשיחת רדיו בנושא ולקרוא את תמלול השיחה.

בשיחה מוצגים ממצאים ראשוניים, אך מאוד מבטיחים, של הניסוי המשלב מספר גישות טיפול חדשות במיאלומה, הרלוונטיות במיוחד לקבוצות חולים שהתמודדותם מסובכת יותר – קרי, חולים שגופם הפסיק להגיב לטיפול התרופתי, חולים עם מוטציות גנטיות שגורמות למחלה להיות אגרסיבית במיוחד וחולים בעלי הסינדרום plasma cell leukemia.

ייחודיות השיטה היא בשילוב של השתלה אלוגנאית (מתורם זר) עם טיפול אימיונולוגי בתאים לבנים מהונדסים מסוג T. בשלב הראשון של הטיפול מוזרמים לגופו של החולה תאי אב של התורם, נקיים מתאי ה-T הגורמים לתופעת ה- GVHD בה השתל מגיב נגד גופו של החולה. בשלב השני מוזרמים לגופו של החולה תאים מסוג T של התורם, המזהים חלבון שנקרא WT1 ונמצא על גבי תאי המיאלומה, ואלו משמידים את תאי המיאלומה.

מתוצאות הניסוי עולה שמצליחים ללמד את ה- WT1 להפריש חומר שנקרא IL12, המסייע לשגשוגם ושרידותם של תאי ה- T המהונדסים.

התוצאות הראשוניות של הניסוי טובות מאוד ונכון לעכשיו, מעמידות תקווה לחולי המיאלומה הנפוצה, ובפרט לחולים במצב קשה יותר, לפריצת דרך חדשה בטיפול.

השיחה התקיימה בתוכנית הרדיו של Jenny Ahlstrom, ניתן להאזין לה כאן  ולקרוא את התמלול שלה כאן.

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים. למידע נוסף אתם מוזמנים לקרוא את המאמרים המלאים וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל.