עמיתי אמ”ן מוזמנים להקרנת הסרט אלדורדו

הקרנה מיוחדת, במלאת שנתיים לפטירתו של מנחם גולן, מעמודי התווך של הקולנוע הישראלי:

אלדורדו (1963) בגרסה דיגיטלית חדשה

בסינמטק תל אביב, יום ב’ 8.8.2016, בשעה: 18:30           

להרשמה ושיריון מקומות (ללא תשלום), נא לכתוב ליעקב גרוס:  yakgross@gmail.com

במסגרת מאמציו של יעקב גרוס, עמית אמ”ן, לשימור דיגיטלי של נכסי הקולנוע הישראלי הוא הכין עיבוד דיגיטלי חדש של “אלדורדו”, וקבע את הקרנת הבכורה של עותק מיוחד זה ליום השנה השני לפטירתו של מנחם גולן, ובשנת ה- 50 לפטירתו של המפיק מרדכי נבון, ממייסדי סרטי גבע.

ייחודו של העותק הדיגיטלי באיכות משופרת של התמונה, ייצוב התמונה ויכולת השימור באמצעים דיגיטליים מתחדשים לאורך שנים. עותקי הפילם המקוריים מתבלים, מתכווצים והאמצעים להקרנתם הולכים ונעלמים.

“אלדורדו” הוא סרטו הראשון של הבמאי מנחם גולן, אחד מעמודי התווך של הקולנוע הישראלי המתחדש בשנות ה-60 (“אלדורדו” 1963, “סלאח שבתי” 1964, “חור בלבנה” 1964). סרטים אלה מייצגים גם שלושה מהבמאים המשפיעים ביותר על גל הקולנוע הישראלי של אותם ימים: מנחם גולן, אפרים קישון ואורי זוהר. רוב הפעילות הקולנועית שאפיינה את ישראל של שנות ה- 50 וה- 60 לא שמה חותם מתמשך על תעשיית הסרטים הישראלים. פעילותם של מנחם גולן, אפרים קישון ואורי זוהר בישראל נעצרה בשנת 1977 (קישון הפסיק. זוהר עבר לאגף התורני, גולן עבר לחו”ל, וחזר ליצור סרטים ישראלים בסוף שנות ה- 90). לפיכך, הסרט “אלדורדו”, הוא הראשון – ואחד הסרטים המשמעותיים והמכוננים בתולדות הקולנוע הישראלי. 6 מהיוצרים והשחקנים בסרט זכו לאורך השניפ בפרס ישראל: מנחם גולן, גילה אלמגור, חיים טופול, יוסי ידין, שמעון פינקל, ודוד גורפינקל.

הפרומו המקורי של הסרט (באנגלית): https://www.youtube.com/watch?v=greX6kgH8r0.