סיפור על תוסף אחד ומיוחד – ברברין (Berberine)

ברברין בהגדרתו הפשוטה, הוא צמח אלקלואידי שמסייע בהתמודדות עם רמת סוכר גבוהה בדם ובעיות במערכת העיכול. אבל זאת ההגדרה הפשוטה ובהמשך נראה שיכולותיו רבות אף יותר והוא סוג של “תוסף פלא” שעושה הרבה, בדומה במקצת לאחיו הכורכומין שאת יכולותיו אנחנו מכירים היטב גם כחולי מיאלומה.

הקדמה

במהלך שנות חיי עם המחלה ובעיקר עם הניסיון למנוע את חזרתה, השתמשתי בהמון תוספי תזונה שסייעו בהתמודדות עם מגוון בעיות רפואיות, אך רק לעיתים נדירות נתקלתי בתוסף תזונה (במינונים נמוכים של תוסף) שהשפעתו על תוצאות בדיקות הדם היתה כה משמעותית ודומה למה שאפשר לצפות כאשר נוטלים תרופות מרשם (כמו לדוגמה   סטאטינים להורדת שומנים בדם, כדורים להורדת סוכר בדם או להורדת לחץ דם).      תרופות מרשם מטפלות בסימפטומים של המחלה, עוצמתן גדולה ומוכחת אך גם תופעות הלוואי השליליות שלהן לא מבוטלות. תוספי תזונה עובדים אחרת. הם עוזרים לגוף בהתמודדות עם שלל בעיות, עושים את זה לאט ובמשך זמן ארוך, ולכן גם השפעתם על תוצאות בדיקות הדם מוגבלת. ברברין הוא תוסף כזה.                                              באופן די מקרי, לאחר שהתחלתי להשתמש בתוסף, הראו הבדיקות השגרתיות שביצעתי ירידה בלחץ הדם וירידה בשומנים בדם. אני ייחסתי זאת לברברין משום שהוא היה התוסף החדש היחיד שלקחתי.

מהו ברברין  (מקורות המידע מהאינטרנט)

הברברין הגיע אלינו מסין והודו שם הוא שימש כחלק מהרפואה הסינית והאריוודה ההודית בטיפול במגוון רחב של בעיות רפואיות. הברברין הוא אלקלואיד טבעי שנמצא בשורה ארוכה של צמחים כמו: גולדנסיל, ברברי,ענבי אוריגון, עץ הטורמריק, פילדנדרון ואחרים. הברברין שייך לקבוצת חומרים אורגנית שנמצאת בצמחים, הבנויה מתרכובות ומאטומי חנקן. הנוסחה הכימית שלו היא C20H18NO4.

השפעות בריאותיות

ההשפעות הבריאותיות המיוחסות לברברין הן רבות ונתמכות במחקרים קליניים, אבל לענייננו נתייחס לתסמונת אחת רחבה ונפוצה בעולם המערבי והיא התסמונת המטבולית. התסמונת המטבולית מוגדרת כצבר של בעיות רפואיות הכוללת השמנה, סכרת, שומנים בדם (כולסטרול גבוה), לחץ דם גבוה, בעיות לב וכלי דם. להתמודדות עם שלל בעיות אלו אנשים נוטלים הרבה תרופות עם תופעות לוואי שונות ולא מבוטלות. הברברין אמור לעזור עם שלל הבעיות, בתוסף אחד עם פרופיל תופעות לוואי נמוך.

מחקר קליני הראה שהיכולת של התוסף ברברין להוריד את רמת הסוכר בדם דומה ליכולתה של התרופה מטפורמין לבצע את אותה הפעולה. מחקרים קליניים אחרים מלמדים שהוא עושה את עבודתו דרך אנזים מסוים שנקרא AMPK (Adenosine Monophosphate Activated Protein Kinase). באופן כללי האנזים פועל כמפסק השולט במטבוליזם שריפת השומנים בתא הבודד. ברברין הוא אחד החומרים הטבעיים היחידים היודע להשפיע על פעולת האנזים.

הקשר למיאלומה

דרך מנגנון הפעולה של האנזים AMPK פועלת גם התרופה מטפורמין המיועדת לסכרת  (גלוקופאג’ בפי העם). לא מעט מחקרים הראו שלמטפורמין יש השפעה על מיאלומה. לדוגמא, מחקר גדול שבוצע בבריטניה על אלפי אנשים, בדק את השפעתו של המטפורמין על התקדמות מחלת הסכרת. מחקר זה מצא באקראי שאנשים שבנוסף לבעיית הסכרת שלהם הייתה להם גם התסמונת המקדימה למיאלומה MGUS, התקדמו למחלה פעילה, פחות באופן משמעותי, בהשוואה לקבוצת הביקורת שלא נטלה מטפורמין.                    כאמור, גם במעט המחקרים הקיימים היום על ברברין ומיאלומה ההתייחסות היא למנגנון הפעולה של האנזים AMPK.

איך להשתמש בתוסף

ניתן למצוא ברברין בתצורה של תוסף (קפסולה). בד”כ מופיע כברברין HCL  במינונים שנעים בין 400-1,000 מ”ג. לברברין אורך חיים קצר יחסית לכן כדאי לחלק את הכמות ל- 2-3 חלקים. בכדי להשיג השפעה מיטבית צריך לבלוע אותו ביחד או מיד אחרי הארוחות הגדולות. המינון האופטימלי הוא בד”כ 1,000 מ”ג ביום, אך זה מותנה כמובן במבנה ובתכונות הגופניות של המשתמש, ונדרש גישוש למציאת המינון הנכון. את הברברין ניתן לרכוש בחנויות הטבע אך בארץ מחירו גבוה יחסית. אפשר לרכוש אותו גם בחו”ל ובאתרי האינטרנט.

תופעות לוואי

באופן כללי הברברין בטוח לנטילה, אופייניות לו מעט תופעות לוואי אבל כמו בכל תרופה, תוסף או אפילו מזון, יכולה להיות רגישות ספציפית לחומר. לכן צריך לנקוט זהירות עם נטילתו ולעשות זאת בהדרגה, תוך תשומת לב. אנשים שנוטלים תרופות מרשם לבעיית הסוכר שלהם או ללחץ דם צריכים לנקוט זהירות מיוחדת בכדי לא להיקלע לתת סוכר או לחץ דם נמוך מדי, אנשים שנוטלים תרופות למיאלומה נדרשים להתייעץ עם הרופא המטפל ולקבל את אישורו. לחולי מיאלומה שעברו השתלה מתורם ולוקחים תרופות לדיכוי המערכת החיסונית כמו ציקלוספורין התוסף אסור.      

מאת אריה מרלינג.

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים. למידע נוסף אתם מוזמנים לקרוא את המאמרים המלאים וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל.