נלפינביר בשילוב עם וולקייד

באתר ה- Myeloma Beacon מוצג מחקר שלב 2 שנערך בשווייץ ובו הוסיפו את התרופה האנטי ויראלית נלפינביר (nelfinavir) למשלב תרופות שכולל וולקיד ודקסהמטאזון. הוספת התרופה למשלב חידשה את השפעתו על המחלה בקרב מטופלים שכבר הפסיקו להגיב לטיפול.

לקריאת המאמר המלא, לחצו כאן.

נלפינביר היא כאמור תרופה אנטי ויראלית שמשמשת במשלב התרופות לטיפול במחלת ה”איידס” HIV.

למחקר הזה ודומים לו יש חשיבות גדולה לנו המתמודדים עם מיאלומה, משום שהוא מדגים את האפשרות לקחת תרופות מוכחות למחלה אחרת עם מנגנוני פעולה שונים לגמרי, ולעשות בהם שימוש לטובת הטיפול במיאלומה.

אפשרות כזאת מגדילה משמעותית את פוטנציאל מאגר התרופות העומד לרשותנו, בפרט עבור מטופלים שבמהלך מחלתם כבר חוו את התופעה שתרופה אחר תרופה מפסיקה להשפיע על המחלה ומלאי התרופות הגם שהתרחב מאד הולך ואוזל.

דוגמה לתרופה נוספת בהקשר זה היא התרופה האנטיביוטית לטיפול בדלקות בדרכי הנשימה קלריטרומצין (clarythromycine) שהראתה במספר מחקרים יכולת להפעיל מחדש את פעולת התרופה רוולימיד בקרב מטופלים שהפסיקו להגיב לטיפול בה.

יתרונות נוספים לשימוש בתרופות כאלה:

1 כבר ניסו אותן על חולים רבים ופרופיל השפעתן ותופעות הלוואי שלהן מוכר.

2. מדובר בתרופות גנריות שעלותן נמוכה משמעותית מהמחיר האפשרי של טיפול בתרופה חדשה כמו נוגדן או Car T Cell. 

אריה מרלינג

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים. למידע נוסף אתם מוזמנים לקרוא את המאמרים המלאים וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל.