מסכמים סדנת העצמה שלישית – חיים טוב עם מיאלומה

זו סדנת ההעצמה השלישית שאנו עורכים בעמותת אמ”ן. הסדנה התקיימה הפעם בתל אביב, במשך 7 שבועות רצופים, בהשתתפות 12 חברים ביניהם 4 זוגות. הסדנה התקיימה בהשתתפות מתורגמנית לשפת הסימנים שהנגישה את הסדנה עבור אחת ממשתתפות הסדנה.

מהי סדנת העצמה?

לרובנו הידיעה שהמיאלומה נגעה בחיינו היא קושי המתואר על ידי חברים כרגעים בהם “נשמטה הקרקע תחת רגלינו”, או “הרגשתי שהכל מתפרק”, או “הכל יהיה מעכשיו אחרת”.  הקושי שמורגש יכול להפוך להזדמנות להיצמד להרגלים שעובדים טוב עבורנו מחד וגם הזדמנות להפסיק להיאחז במוכר וליצור שינוי. זוהי הזדמנות להכיר את עצמנו יותר לעומק וללמוד את העוצמות שיש בנו ובקרובים לנו. בשלבים אלו בחיינו, אנחנו מגלים שיחסים שיש בהם אותנטיות ישרדו ואף יעמיקו ויתהדקו, לעומתם יחסים המבוססים על תועלתנות, ייעלמו מחיינו.

חברים מגיעים להשתתף בסדנה מתוך הצורך ללמוד דרכים נוספות להתמודדות, לשתף, לחזק ולהתחזק, ללמוד להכיל ולהיות סבלנים, ללמוד חשיבה חיובית, להשתמש בהומור, להכיר חברים המתמודדים עם אותן בעיות, פחדים וכאבים ולחלוק איתם מידע וטיפים.

הסדנה מקנה מיומנויות וכלים חדשים שעוזרים למשתתפים לחיות טוב יותר את חיי היום יום עם המיאלומה בהתאם למודל של הקרן ע”ש רות ורובל ובהתאמה אישית לצרכים השונים של המשתתפים בסדנה.

הסדנה עוסקת בשלושת המרכיבים של מודל העוצמה, שמטרתו לשפר את רווחת המתמודדים עם מחלות כרוניות. העלינו היבטים ושאלות הקשורים לתפיסת המחלה, לרשת המשפחתית והחברתית כמקור עוצמה ולבניית שגרה חדשה המאפשרת לחיות טוב יותר לצד המיאלומה.

אל אחד המפגשים הצטרפה שלומית נורמן, יו”ר עמותת אמ”ן, חולה ותיקה בעצמה ובוגרת הקורס של הקרן ע”ש רות ורובל, אשר על בסיסו נבנתה סדנת ההעצמה. שלומית סיפרה את הסיפור האישי שלה וענתה על שאלות פרקטיות שמטרידות ומעסיקות את המשתתפים. המפגש היה מאד מעצים ונתן מענה למשתתפים, בפרט עבור אלו המתכוננים להשתלה ואלו המתמודדים עם חזרת המחלה אחרי תקופת הפוגה.

משוב ממשתתפי הסדנה

המשתתפים סיפרו שהסדנה אפשרה להם לפתח מיומנויות של פתיחות, הקשבה ואמפטיה, סבלנות לאחר ולשונה ויכולת לדבר ולפתח נושאים כואבים וקשים. חלקם למדו להכיר את המחלה מזוויות חדשות ולראות שהיא שונה מחולה לחולה.

על השאלה מה היתה התרומה המשמעותית ביותר של הסדנה עבורם, השיבו: הכח והקשר הקרוב שנוצרו בין חברי הקבוצה, הבנת הכוחות הטמונים בי, ההכרות עם אנשים מעניינים, הדעות השונות ודרכי ההתמודדות עם המחלה.

מקצת מתגובות המשתתפים בתום הסדנה:

“במה תרמה לי הסדנה?

לפני הכל, המפגש עם אנשים שמתמודדים עם אותה המחלה, השיתוף בקבוצה, הטיפים ודרכי ההתמודדות בזמנים קשים ולפני טיפולים משמעותיים כמו השתלת מח עצם.

הגעתי לסדנה לאחר שהמחלה פרצה אצלי בפעם השנייה ושנה לאחר השתלת מח עצם. מצבי הנפשי היה ירוד וממפגש למפגש המצב הלך והשתפר וחזרתי לחיים! כל זה כמובן בזכות החברים החדשים מהסדנה והעומדת בראשה. זו היתה סדנה שלא רצינו שתסתיים”. 

 

“הצטרפתי לסדנת ההעצמה כשאני בתחילת הדרך עם המיאלומה. בעזרת שושי, מנחת הסדנה המקסימה, ובעזרת החברים, למדתי על המחלה, למדתי מה מחכה לי ושוב לא נותרתי לבד. הסדנה העניקה לי במה להביע את פחדיי וחיזקה אותי לגבי העתיד.

בקבוצה נוצרה אווירה של פתיחות, חברות, דאגה אחד לשני ואמפתיה. אני ממליצה בחום להשתתף בסדנה! כל משתתף יוצא נשכר ומחוזק!”

 

“אני ממליצה בחום על ההשתתפות בסדנה. זה מאוד מחזק ומנחם שיש את האפשרות לחלוק רגשות ופחדים עם אנשים שעברו ועוברים את מה שגם אני עברתי ולדעת שאני לא לבד.

עברתי השתלה לפני 8 חודשים ושמחתי גם לעזור לאלו שמחכים להשתלה. לספק להם כלים, איך להתמודד פרקטית ונפשית.

הנחיית הסדנה על ידי שושי היתה נפלאה, קשובה, רגישה ונעימה”.

 

“הסדנה היתה מאוד משמעותית עבורי. אני חירשת מלידה. את המיאלומה גילו אצלי לפני קצת פחות משנה כשבן זוגי ואני חזרנו מטיול ארוך בדרום אמריקה. מאז אני מתמודדת עם שינויים משמעותיים באורח החיים שלי. הייתי במצב קשה מאוד מבחינה פיזית ונפשית. לא האמנתי שזה יוכל להשתפר.

הסדנה, המפגש עם אנשים ונשים במצבי, פתחו לי את הראש ואת הלב ועזרו לי לעבור טוב יותר את החודשים האחרונים.

ההנחיה הרגישה ומלאת התבונה של שושי גרמה לכך שנהפוך להיות קבוצת תמיכה חזקה ומגובשת. אנחנו ממשיכים לשתף זה את זו בהתקדמות הטיפולים, במצב המחלה, מתייעצים ועוזרים.

אני מרגישה שזכיתי להשתתף בקבוצה שכזו”.

 

“תודה על ההזדמנות להשתתף בסדנה. להכיר אנשים מקסימים ואכפתיים. להקשיב ולספר מבלי להסתיר ולהתבייש בחוויות משותפות, שרק מי שעובר אותן יכול להבין אותן. תודה על האפשרות להתחזק, לקבל מידע חשוב, להיוודע דרך השיחות למה בן הזוג שלי עובר כחולה, לקבל לגיטימציה על מקומי כמלווה ולהכיר עוד התייחסויות ודרכי התמודדות של אחרים.

תודה לך שושי, על האנושיות והחום, גובה העיניים, הידע והניסיון שלך. תודה על יכולתך להקשיב ולתת מקום לקושי ולצד זה לזהות את הכוחות שלנו”.

 

מעוניינים להשתתף בסדנת ההעצמה הבאה של אמ”ן?

4 סדנאות עתידות להיפתח בקרוב! סדנה לבני משפחה מלווים, סדנה באזור המרכז, סדנה באזור חיפה וסדנה באזור השפלה הדרומית. פתיחת הסדנאות מותנית בהרשמה של 14 משתתפים לפחות לכל סדנה.

מעוניינים לתפוס מקום? צרו עמנו קשר והירשמו   info@amen.org.il , 052-8812640.