מיאלומה כנקודת מפנה

בין שלל העצות שקיבלתי במפגש הראשון שלי עם המיאלומה היה פתק עם רשימת ספרים  “שאת חייבת לקרוא”. קראתי, ונחשפתי לעולם המופלא של  “פסיכולוגיה הוליסטית” המתייחסת לאדם כאל שלמות של גוף-נפש-רוח שמתקיימים בכפיפה אחת ומשפיעים זה על זה.

אחד הספרים, “סרטן כנקודת מפנה“, הוא לי מקור השראה מאז ועד היום וגרם לשינוי עמוק בדפוסי החשיבה שלי. בעקבות קריאת הספר נסעתי לארצות הברית והשתתפתי בסדנה בהנחיית מחבר הספר, דר’ לורנס לה-שאן. התרשמתי עמוקות מדמותו המיוחדת של דר’ לה-שאן, איש ענק בשנות התשעים לחייו, מחשובי הפסיכולוגים ההוליסטיים של ימינו, שמספר על עבודתו ועל המטופלים שלו מתוך אנושיות, חמלה ואהבת אדם אמיתית שיוצאות מהלב ונוגעות בלב.

ד”ר לה-שאן עסק במשך עשרות שנים בעבודה טיפולית עם חולי סרטן, והוא מציע דרכים חדשות להתמודד עם האתגרים הקשים שהמחלה מציבה.

בספר וגם בסדנה הוא מסביר כיצד שינוי נפשי,  בשילוב עם טיפול רפואי, יכול לגייס את המערכת החיסונית לשיפור המצב הבריאותי ואיכות החיים של החולים. באהבה רבה הוא מתאר מטופלים שבהנחייתו חיפשו ומצאו את החלום האישי שלהם, שינו את צורת החיים והמחשבה שלהם והייתה לכך השפעה חיובית על בריאותם. אמנם לא כל המטופלים התגברו על המחלה, וחלקם נפטרו. אבל גם אנשים אלה זכו לאיכות חיים טובה ומהנה יותר בתקופה שנותרה להם לחיות.

אין בדברים אלה, כמובן, להצביע על שום תרופת פלא לסרטן, ואין גם כל יומרה להחליף את  הטיפולים הרפואיים. הרעיון הוא לחיות את שארית חיינו בחיפוש מתמיד אחר הדברים שגורמים לנו סיפוק ואושר, להעריך ולדבוק בטוב שיש לנו.

בעזרת תרגילים מעשיים שמשולבים בספר ובסדנה מדריך ד”ר לה-שאן את הקוראים והמשתתפים למצוא את נקודות האור הקיימות בכל רגע בחיים ולדבוק בהן, לחפש ולמצוא את החלום האישי של כל אחד ולפעול להגשמתו.  ובלשון המחבר: “…עדיין איננו יודעים איזה תפקיד משחקים רגשות וסגנון חיים בהתפתחות מחלת הסרטן ומחלות קשות אחרות, אך ידוע שיש להם השפעה מסוימת… אם אתה חולה במחלה קשה, רצוי שתיעזר בכל מה שיכול לתרום להחלמתך. אינני מתכוון לרמוז כאן כי רגשות הם הגורמים למחלת הסרטן …… מחלות נגרמות על ידי שפע של גורמים החוברים זה לזה, ובהם הגנים שלך (המטען הגנטי שעימו נולדת), איכות האוויר שנשמת בשלבים שונים בחייך, הטראומות והמשברים שעברת, השפעתן של מחלות שחלית בהן בעבר, סוג המזון שנהוג לאכול במשפחתך או בקבוצה האתנית שאתה משתייך אליה, מה לימדו אותך להרגיש כלפי עצמך וכלפי הזולת, רמת המתח בקבוצות החברתיות שאתה משתייך אליהן וכיצד מתח זה משפיע עליך, ואינספור גורמים אחרים.

“מטרת ספר זה היא לומר שאתה יכול לעשות דברים מסוימים שיסייעו לך להחלים, או לשמור על בריאותך אם אתה בריא. אם תנהג לפי הטכניקות והרעיונות המוצגים כאן, יכולות להיות לכך שתי השפעות. ראשית, לעיתים קרובות היישום של הטכניקות והרעיונות האלה אכן ממריץ את המערכת החיסונית ומעודד אותה לתפקד ברמה גבוהה יותר.

שנית, יישום זה מעמיד לרשותך דרך פעולה. אחד הדברים הנוראים ביותר במחלות קשות הוא שהן הופכות את החולה למשקיף חסר ישע, העומד מן הצד: לעיתים נדמה לנו שהכול תלוי באיכות התפקוד של הרופאים, בתגליות החדשות של המעבדות, וכן הלאה: שעלינו להיות פאסיביים, ושאיננו יכולים לעשות דבר, רק להמתין ולסבול. הידע העדכני המוצג כאן מציע לך להשתתף באופן פעיל בתהליך הבראתך. כבר אינך חייב להמתין ולראות אם הרופאים יצליחו לרפא אותך, או לא. וכאשר תיקח חלק בקביעת גורלך, תשתנה גם הרגשתך כלפי עצמך וכלפי המצב שבו אתה נתון…

אתה נמצא כעת בראשיתה של הרפתקה. בין אם תנצח ובין אם תפסיד, יש לך אפשרות לעשות משהו ולהשפיע על המתרחש בחייך”.

לה-שאן עצמו מגלם בדמותו ובדרכו את התיאוריה שהיה ממפתחיה. הייתה לי זכות והזדמנות גדולה לפגוש אותו ואני ממשיכה לתרגל את שיטתו באופן קבוע. זו דרך נפלאה להעשיר את החיים בחוויות טובות ולהגיע לחשיבה חיובית בלי לחץ ובלי הטפת מוסר. אני ממליצה בחום לקרוא את הספר.

לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר: /http://www.cancerasaturningpoint.org