מחקר נוסף מדגים את היעילות של דאראטומומב (דארזלקס)

הוספת דאראטומומאב למישלב VMp מגבירה את ההישרדות באופן מובהק בקרב מאובחני מיאלומה שאינם

מתאימים לעבור השתלה מח עצם אוטולוגית

 

הערה חשובה– יש לציין כי המישלב VMp אינו ניתן  לחולי מיאלומה בארץ

12 במאי 2020

במסגרת מחקר בינלאומי רב-מרכזי, שפורסם לאחרונה במגזין Lancet (גליון 395, 10/1/2020), נבדקה היעילות של הוספת התרופה דאראטומומאב למישלב הטיפולי VMp (V-ולקייד, M-מלפאלאן, p-פרדניזון). המחקר נערך בקרב 706 מאובחני מיאלומה חדשים, אשר לא נמצאו מתאימים לעבור השתלת מח עצם אוטולוגית (ASCT) עקב גילם (65 שנים ויותר) או עקב אבחנות רקע שונות. לפי המחקר התברר, כי בקרב מאובחנים, שקיבלו טיפול בדאראטומומאב בנוסף למישלב VMp, ההישרדות מהמחלה התגברה באופן מובהק ב-40% לעומת מאובחנים שטופלו במישלב VMp בלבד, וללא דאראטומומאב. בנוסף התברר, כי ההוספה של דאראטומומאב ל-VMp הביאה לכך, שהסיכויים להפוגה מלאה מהמחלה (Complete response), תגובה חלקית טובה מאוד לטיפול (Very good partial response), ומחלה שאריתית שלילית (MRD) נעשו גבוהים יותר באופן מובהק, מאשר ללא הוספת הדאראטומומאב. כמו כן דווח, כי תופעות הלוואי העיקריות היו זיהומים נשימתיים. בנוסף, במאמר קודם, שהתבסס על אותו מחקר רב-מרכזי, התברר, שמדד ה-Progression Free Survival, המבטא את הנטייה להישנות או התקדמות המחלה בנוסף להישרדות, היה טוב יותר באופן מובהק עם הוספת הדאראטומומאב ל-VMp, וזאת גם בקרב גילאי 75 שנים ומעלה, וללא החמרה ברעילות הכוללת.

דאראטומומאב, הוא נוגדן הנקשר לקולטן CD-38, המבוּטא ביתר על פני תאי מיאלומה, ונמצא יעיל במחקרים דומים אחרים, בכך שהפחית בלפחות 44% את הסיכוי להתקדמות או לתמותה כתוצאה מהמחלה, והוספתו אף הגדילה את מספר המטופלים עם הפוגה מלאה מהמחלה.

 

שם המאמר:                 

“Overall survival with daratumumab, bortezomib, melphalan, and prednisone in newly diagnosed multiple myeloma (ALCYONE): a randomised, open-label, phase 3 trial.”

By: Mateos MV et. al, Lancet, Vol. 395, January 11th, 2020

 

קישור לתקציר המאמר:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31836199

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים

כתב: שי לוי