מחלה שיורית מזערית שלילית (MRD -) כמנבא לתוצאות הטיפול

בדיקת ה- MRD הולכת ומבססת את מעמדה כבדיקה חשובה שעל פיה ניתן לקבל החלטות בטיפול במיאלומה, שלא ניתן היה להשיג באמצעות הבדיקות הקיימות.

MRD שלילי הוא ‘פחות מתא מיאלומה אחד מתוך מיליון תאים במוח העצם’. MRD שלילי הוא כמובן הישג מצוין בטיפול ובעידן התרופות החדשות והטיפול התחזוקתי, יותר ויותר מטופלים מגיעים ליעד.

מחקר שנערך בצרפת ופורסם בכתב העת החשוב Blood מבסס את הממצא לפיו השגת MRD שלילי בטיפול מתבטא בזמן הארוך ביותר עד לחזרת המחלה (PFS) ומשך ההישרדות הארוך ביותר (OS). באם הצלחת להגיע למצב זה, אין זה משנה באיזה שלב של הטיפול זה קרה ואפילו לא אם המחלה נחשבת למחלה בסיכון גבוה או לא. להרחבה אודות המחקר, לחצו כאן.

אם יתחזק הממצא שבדיקת ה- MRD היא מנבא טוב לתוצאות הטיפול יהיו לכך משמעויות ויפתחו אפשרויות חדשות בקבלת החלטות באשר לטיפול במחלה. החלטות שלא ניתן היה לקבל עד היום. למשל:

אפשר יהיה לצרף 3 ואף 4 תרופות ממודלים שונים של פעולה בכוונה להשיג MRD שלילי כבר בשלב הטיפול הראשוני כשהמחלה והגוף ‘נאיבים’ לטיפול התרופתי.

במידה ולא הושג היעד של MRD שלילי, אפשר להמשיך במהלך הטיפול המקובל, כלומר טיפול ראשוני, השתלה עצמית, מיצוק, תחזוקה – עד להשגת היעד. כבר היום מחקרים מראים שניתן להשיג שיפור בתוצאות גם במהלך הטיפול המתמשך.

אפשר יהיה במידה רבה יותר של ביטחון להפסיק טיפול תרופתי במחלה, בעת השגת היעד MRD שלילי, ובכך לחסוך טיפול מיותר שיש לו גם תופעות שליליות וגם עלויות כספיות גבוהות, ולהתמקד בשיפור הכללי של הבריאות.

חולים בסיכון גבוה, שנכון להיום לא מקובל להפסיק את הטיפול התרופתי שלהם בגלל הנטייה של המחלה לחזור מהר יותר, יוכלו אולי ליהנות מהפוגה בטיפול אם השיגו MRD שלילי.

לסיכום: עם הצטברות המידע המחקרי והניסיון הקליני, מתבררות התועלות והחשיבות של השימוש בבדיקת MRD.

 

מאת אריה מרלינג.

 

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים. למידע נוסף אתם מוזמנים לקרוא את המאמרים המלאים וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל.