מונחים והגדרות

אוסטאובלאסטים – (osteoblast) תאים יוצרי עצם –  תאים  האחראים לבניית עצם.  זהו תא חשוב במערכת של משק הסידן. אוסטאובלסטים מייצרים תערובת חלבונים שעיקרה קולגן מסוג אחד וגורמים למינרליזציה של התערובת ליצירת עצם.

אוסטאובלסטים פועלים במקביל לאוסטאוקלסטים (תאים סופגי עצם) ומווסתים את פעילותם של האחרונים. פעולתם המשותפת של תאי עצם אלו יוצרת את המהות הדינמית של העצמות. עצמות עוברות עיצוב מחדש (remodeling) לכל אורך החיים, תהליך שמאפשר תיקון נזקים זעירים וחיזוק אזורים בעצמות, הנתונים למאמצים מוגברים.

אוסטאוקלסטים – (Osteoclast) –  תאי עצם הורסים / תאים סופגי עצם. תאים אלו חיוניים  במשק הסידן. במשך היום, כאשר אנו עושים את כל הפעולות המוטוריות שלו, אנו מפעילים לחץ על העצמות ונוצרים סדקים קטנים בעצם. במשך הלילה, כאשר ישנים לפחות שש שעות טובות ומגיעים לשלב השלישי של השינה, השינה העמוקה, האוסקאוקלסטים “משייפים” את העצם כדי שהתאים הצעירים יוכלו לשקם אותה.

העצמות הם כמו מחסן של מינרלים, במיוחד סידן, וכדי שתהיה המשכיות ושהסידן ימשיך להגיע לעצמות ולהיות כמחסן צריך שתהיה בניה והריסה כל הזמן.

אימונו פיקסאציה – בדיקה אימונולוגית של הסרום או השתן המשמשת לזיהוי חלבונים בדם. אצל מטופלים עם מיאלומה, בדיקה זו מאפשרת לרופא לזהות את סוג חלבון ה-,M (IgG

IgA, קפא או למבדא). זוהי הבדיקה השגרתית הרגישה ביותר בשיטת immunostaining והיא מזהה במדויק את סוגי השרשראות הקלה והכבדה של החלבון המונוקלונלי (חלבון M).

אלקטרו פרוזה –  בדיקת מעבדה בה מפרידים מולקולות מהסרום (דם) או מולקולות מהשתן של המטופל לפי גודלן והמטען החשמלי שלהן. אצל חולי מיאלומה, אלקטרופורזה של הדם או השתן מאפשרת גם בדיקה של כמות חלבון המיאלומה (חלבון M) וגם זיהוי של סוג החלבון הספציפי שמאפיין כל מטופל. אלקטרופורזה היא כלי שמשמש גם לאבחנה וגם למעקב. הבדיקה אינה מאפשרת לזהות את סוג הנוגדן, או הנוגדנים, אשר בקרת ייצורם השתבשה. לכן, כאשר תוצאת הבדיקה אינה תקינה, נשלחת הדגימה לבדיקה המכונה אימונופיקסציה

בדיקת FREELITE  –  בדיקת דם פשוטה בעלת יכולת אבחון טובה למיאלומה. מאפשרת אבחון מוקדם של המחלה. הבדיקה “עוקפת” השפעות של תפקודי כליה לקויים. מתאימה לאבחון ראשון ולמעקב . בדיקה זו היא חדשה באופן יחסי – נהוגה מאז שנת 2005.

המו דיאליזה – שיטה לסילוק חומרי פסולת או רעלים מן הדם בחולים שכליותיהם אינן מתפקדות. התהליך מתרחש באמצעות כליה מלאכותית. זרם דם מעורק של החולה עובר דרך הכליה המלאכותית בצד אחד של מחיצה חדירה למחצה, בעוד תמיסה בעלת הרכב דומה זורמת בצידה השני של המחיצה. מים ותוצרי פסולת מדם החולה מסתננים דרך המחיצה, שנקביה קטנים מדי לאפשר מעבר של תאי דם וחלבונים. הדם המטוהר מוחזר אל גוף החולה דרך וריד.

טיפול קו ראשון – טיפול המומלץ כטיפול ראשוני במחלה.

טיפול  קו שני / קו שלישי וכו’ –  הטיפולים המומלצים לאחר כשלון טיפול קו ראשון

מח עצם  (bone marrow)רקמה רכה וספוגית אשר נמצאת בחלק הפנימי של העצם ובה נוצרים כל סוגי תאי הדם: תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות.

נוירופתיה  –  הינו מונח הבא לתאר נזק הנגרם למערכת העצבים הפריפרית, אשר יכול להיגרם כתוצאה ממגוון של סיבות רפואיות, בין השאר טיפולים כימותרפיים. בדרך כלל נוירופתיה משפיעה בעיקר על כפות הידיים והרגליים. נוירופתיה יכולה להיות מקושרת עם מגוון של סימפטומים כגון חולשת שרירים, התכווצויות ועוויתות, עקצוץ, נימול וכאב ושינויים בתחושה. לעיתים יש אובדן תחושה או לחלופין תחושות של כאב. לעיתים קיים גם מחסור ביציבות וקואורדינציה.

פקקת בורידים העמוקים (DVT)מצב בו נוצרים קרישי דם במערכת הוורידים העמוקים של הרגליים (הוורידים העיקריים אשר מנקזים את הדם מהרגליים אל הגוף). מצב זה  עשוי להוות בעיה מקומית קשה ואף להביא לתמותה בשל תסחיף ריאתי.

פרוגנוזה – מונח רפואי שמשמעותו התחזית של הרופא באשר להתפתחות מחלתו של החולה ובאשר לסיכויי החלמתו. שיטת התחזית היא סטטיסטית. על ידי השוואת קבוצות גדולות של חולים, בהתאם לשלבי מחלתם, ניתן ליצור ניבוי סטטיסטי באשר לסיכויי ההחלמה של חולה בעל צירוף תסמינים מסוים. רוב המקרים בהם אין נתונים סטטיסטיים טובים מספיק, התחזית הנקבעת על ידי הרופא מבוססת לרוב על ניסיונו האישי בטיפול במקרים דומים.

תאי גזע  (תאי אב) –  תאי גזע הם תאים ראשוניים של הגוף שמהם מתפתחת שורה ארוכה של תאים. ככל שתאי הגזע צעירים יותר כך הפוטנציאל הרפואי שלהם גדול יותר

תאי גזע  (באנגלית: Stem-Cells), הנקראים גם תאי אב, הם תאים ראשוניים של הגוף שמהם מתפתחת שורה ארוכה של תאים בניהם תאי עצם, תאי מערכת הדם (תאי הדם האדומים, תאי הדם הלבנים וטסיות הדם) תאי מערכת החיסון, תאי עור ועוד.

תאי גזע משמשים כיום בעיקר לצורך טיפול במחלות סרטניות, תורשתיות וחיסוניות אך המחקר הרפואי  הרב העוסק בתאים אלה שואף לאפשר שימוש בתאים לצורך בחינת האפשרות לפתח מהם ולרפא על-ידם רקמות עצם וסחוס, כלי דם, תאי לב, תאי מערכת עצבים מרכזית, תאים יוצרי אינסולין ועוד. מרבית שימושים אילו עדיין נמצאים בתחום הניסיוני.

תאי פלסמה (plasma cells) – אלו תאי דם לבנים שנוצרים מתאי B . תאי פלזמה מפרישים כמות גדולה של  נוגדנים (אימונו-גלובולינים) המיועדים להלחם בזיהומים.

תרופה ביולוגית –   תרופה בעלת פעילות משמעותית כנגד המחלה, הפוגעת במידה מינימלית בתאי גוף בריאים.