מה הופך חיים לטובים?

מה עושה אותנו מאושרים ובריאים כשאנחנו מתקדמים בחיים? לפי רוברט וולדינגר, פרופסור לפסיכיאטריה מאוניברסיטת הרווארד – שביעות רצון ממערכות היחסים שאנחנו מנהלים במהלך חיינו. בשנת 1938 החל בהרווארד מחקר שנמשך כבר 75 שנים. החוקרים עקבו אחר 724 גברים במהלך כל השנים במטרה לבחון מה מביא אושר לבני אדם. היום מנהל את המחקר הפסיכיאטר וולדינגר ואחרי שלושת-רבעי מאה הוא חולק את הממצאים והמסקנות אליהם הגיעו החוקרים, בהרצאה שנשא במסגרת ההרצאות של “TED” וניתנת לצפייה כאן.

לפי המחקר, מערכות היחסים שלנו הן המפתח לאושר ולבריאות גם יחד “למדנו שלושה שיעורים גדולים בנוגע ליחסים” אומר וולדינגר: “יחסים חברתיים טובים לבריאות שלנו, איכות היחסים חשובה יותר מכמות החברים ומערכות היחסים מגינות לא רק על הגוף אלא גם על תפקוד המוח בגיל מבוגר”. על פי ממצאי המחקר – הנתונים הפיזיולוגיים של הנחקרים מעידים על קשר מובהק בין מערכות יחסים לבין בריאות.

ראשית, מסתבר שאנשים שמחוברים חברתית למשפחה, לחברים, לקהילה, מאושרים יותר, בריאים יותר פיזית, וחיים יותר מאנשים שחייהם פחות מחוברים.

שנית,  הקשרים בין בני אדם צריכים להיות חיוביים במהותם כדי שנפיק מהם תועלת. כלומר –  זה לא רק מספר החברים שיש לנו, אלא האיכות של היחסים הקרובים שמשנה.

ודבר אחרון – גם הכישורים הקוגניטיביים שלנו מרוויחים מקרבה לאחרים לאורך זמן. מסתבר, שמערכות יחסים בטוחות וקרובות, מערכות יחסים שנותנות לנו להרגיש שאנחנו באמת יכולים לסמוך על האדם האחר בזמני הצורך, תורמות לזיכרונות חדים יותר לזמן רב יותר”.

 

מחקר זה הוצג בפתחו של ידיעון ספטמבר 2016, המכיל מגוון תכנים העוסקים באמצעי הגוף והנפש העומדים לרשותנו לטובת בריאות טובה יותר.