כך היינו

הקמת העמותה וראשוני הפעילים

עמותת אמ”ן הוקמה בחודש מארס 2005 ע”י מספר חולי מיאלומה (Myeloma) – פאולה, מתי ויגאל – שהתוודעו זה לזה בחדרי טיפולים, חדרי המתנה ובמרפאות. במפגשים הראשונים הובע צורך בהרחבת ההיכרות עם חברים נוספים, בנגישות למידע רפואי ועדכני וכן במיסוד התמיכה ההדדית תוך עשייה משותפת לטובתם ולרווחתם של כל חולי המיאלומה בארץ.

בפגישות אלה נזרעו הזרעים הראשונים לעמותת אמ”ן בישראל – ארגון מיאלומה נפוצה, ארגון חולים ששם לו למטרה להיות בית לכל המתמודדים עם מחלת המיאלומה הנפוצה, לתמוך, לספק מידע נגיש ולקדם את עניינם.

הפגישות, שנערכו במשרד פרטי של אחד החולים, משכו אליהן גם בני משפחה וחברים שהפכו לחלק חשוב ומשמעותי בעמותה.

כבר מהשלבים הראשונים זכינו לתמיכה של מספר רופאים ואנשי צוות רפואי, בראשם ד”ר יזהר הרדן, אשר זיהו את החשיבות של הקמת ארגון חולים חזק שפועל לקידום עניינם של חולי המיאלומה בישראל, והאיצו במטופלים שלהם לפעול להקמת העמותה. העזרה והתמיכה מצד הגורמים המטפלים, היוו זרז חשוב בסיפור ההקמה. אותם רופאים גם סייעו ביצירת קשרים בין חולים ממרכזים רפואיים שונים.

הוחלט כי העמותה תיתן מענה לכל המתמודדים עם המיאלומה בלי שתהיה מזוהה עם מרכז רפואי כלשהו או עם  גישה טיפולית כזאת או אחרת. איש איש יבחר לו את הדרך המתאימה לו, והעמותה תעשה כל שביכולתה לתמוך, לספק מידע עדכני על האפשרויות העומדות בפני החולה, על מחקרים קליניים שנערכים ועל זכויות החולה, הכל על פי הצורך וההעדפה של כל אחד ובלי לנקוט עמדה לגבי המרכז הרפואי, הרופא המטפל או סוג הטיפול.

התגבשו ונרשמו חזון העמותה ומטרותיה, דרכי הפעולה, ונקבעו  תפקידים ותחומי אחריות. נערכו התקשרויות עם מרכזים רפואיים בארץ. רופאים ואנשי צוות בכל המחלקות ההמטולוגיות במוסדות הרפואיים בארץ עודכנו על הקמת  העמותה במטרה ליצור שיתוף פעולה למען קידום עניינם של  חולי המיאלומה בארץ.

ההופעה הרשמית הראשונה של העמותה הייתה בכנס המטולוגים לענייני המיאלומה (שנערך בחסות ינסן סילג – יצרנית הוולקייד) בתאריך 6 במאי 2005. אורח הכבוד של הכנס היה פרופ’ הרוסו מצרפת. בכנס זה ניתנה הזדמנות ראשונה לאמ”ן להציג בפני פורום הרופאים, באי הכנס, את עניין הקמת העמותה וההזדמנות מוצתה עד תום. בסוף רשימת ההרצאות המקצועיות  עלתה לבמה פאולה אזולאי – יו”ר העמותה והזכירה לכולם, בנאום מרגש שחדר אל הלבבות, כי מעבר לתיאוריות, לתרופות ולסטטיסטיקות נמצאים אנחנו – החולים.  פאולה הציגה את העמותה החדשה, את מייסדיה ואת מטרותיה. בתום הנאום שגם חתם את סדרת ההרצאות ניכרה התרגשות גדולה בקהל.

העמותה הצעירה לקחה על עצמה קידום מחקר בנושא מיאלומה ועידוד הקשרים עם האיגוד להמטולוגיה ועירויי דם וכך ביולי 2005 הונחו היסודות לקבוצה הישראלית למיאלומה במפגש המטולוגים ראשון מסוגו שנערך ביוזמת העמותה (ראו הרחבה בהמשך).

נוצרו קשרים עם ארגוני חולי מיאלומה המובילים בעולם: עמותת ה-  IMF האמריקאית (International Myeloma Foundation), בשנת 2005 וארגון הגג של עמותות חולי המיאלומה באירופה MPE (מיאלומה אירופה) בשנת 2011. על הקשרים שנוצרו לאורך השנים בין עמותת אמ”ן ל- IMF לאורך השנים, לחצו כאן. עמותת אמ”ן הוכרה כנציגת שני ארגונים חשובים אלה בארץ. להרחבה ומידע עדכני על הקשרים עם עמותות חולי מיאלומה בעולם ראו קשרים בינלאומיים.

כבר מתחילת הדרך הושם דגש על קשר הדוק ושיתוף פעולה בין כל הגורמים המעורבים בטיפול במיאלומה: המטופלים, הרופאים, החוקרים, האחיות, צוותים סיעודיים ותומכים. מתוך הבנה זו נולד הרעיון של קיום כנס שנתי הנותן הזדמנות למפגש בלתי אמצעי בין כל השותפים לדרך. הכנס הראשון נערך כבר במאי 2006 – שם הונחו היסודות והודגשו העקרונות של פעילות העמותה לקידום עניינם של חולי המיאלומה.
הישגיה העצומים של העמותה בשנת הפעילות הראשונה הוצגו בסרטון שהוכן לקראת אותו כנס.

בכנס השני שנערך במאי 2007 ניתנה סקירה מקיפה של פעילות העמותה, עקרונותיה והישגיה בתקופה הקצרה מאז הקמתה. לצפייה במצגת לחץ כאן.

בסרטון מתחילת שנת 2008 תארה פאולה אזולאי את סיפור הקמת העמותה המשולב בסיפורה האישי  ותארה את ההישגים המרשימים של העמותה הצעירה. לצפייה בסרטון לחצו כאן.

הישגי העמותה, כבר בשנותיה הראשונות, הפתיעו רבים וטובים מקרב הקהילה הרפואית והמחקרית. ביטוי לכך ניתן למצוא במכתבו של ד”ר הרדן אל פאולה, אשר נפתח במילים:

!Some people learn history, some people teach history, you people – make history

במהרה הפכה אמ”ן מארגון קטן ולא מוכר לארגון חזק ובעל השפעה שפועל לשיפור אמיתי במצב חולי המיאלומה בארץ,
ארגון בעל קשרים בינלאומיים
ובעיקר לבית החם של כל המתמודדים עם מחלת המיאלומה בישראל: חולים, בני משפחה ומלווים.

אמ”ן מציינת עשור לפעילותה

בשנת 2015 ציינה אמ”ן, בהתרגשות ובגאווה, עשור להקמתה. היתה זו הזדמנות לסיכום ההישגים ולמבט קדימה. ידיעון מס’ 26 שיצא לאור בינואר 2015 וידיעון מס’ 27 שיצא לאור בספטמבר 2015 הוקדשו לסיכום העשור ולהתבוננות קדימה וכללו מגוון כתבות בנושאים אלו, כמו גם ברכות של עמיתי אמ”ן מהארץ ומהעולם.

במסגרת ציון שנת העשור, קיימנו את שבוע המודעות למחלת המיאלומה. בשבוע זה קיימנו מספר אירועים משמעותיים המיועדים לקהלי היעד השונים של העמותה. להרחבה, לחצו כאן.

 

ראשוני הפעילים בעמותה

 אזולאי פאולהפאולה אזולאי ז”ל – מייסדת ויו”ר העמותה מיום הקמתה ועד אפריל 2017

נולדה וגדלה בווינה, אוסטריה. בשנת 1976 עלתה ארצה והחלה לימודיה באוניברסיטה העברית, לקראת תואר  בכלכלה ומדעי המדינה. השתתפה במשך כמה שנים בפרויקט שיקום השכונות.

בשנת 1983 עברה לעסוק בתחום הטקסטיל ובשנת 1990 יסדה סוכנות ליבוא טקסטיל שהיתה בבעלותה ובנה אריאל ממשיך בה את דרכה.

פאולה אובחנה כחולה במיאלומה בשנת 2002.

בשנת 2005 הקימה, יחד עם המייסדים הנוספים, את עמותת אמ”ן ונבחרה לעמוד בראשה. עמדה בראש העמותה עד יום מותה והובילה אותה להישגים בלתי רגילים ששינו את פני הטיפול במיאלומה נפוצה והשפיעו על איכות חייהם של רבים.

פאולה נפטרה ב- 25.3.2017, הותירה בעל, אשר, שני ילדים, קרן ואריאל ונכדים.

כאן תוכלו לקרוא ראיון עומק עם פאולה ז”ל ובעלה אשר

מתי רביב ז”ל

976 מתיבוגר הטכניון בחיפה ומהנדס אלקטרוניקה במקצועו.

לאחר שאובחן כחולה במיאלומה נפוצה בשנת 1994, עבר שתי השתלות מח עצם עצמיות (1995, 2001) והשתלה אחת מתורם זר (2003)

מתי היה ממקימי אמ”ן, אחראי על קשרי הפנים, הפקת הידיעון עזרה בארגון מפגשי “חברים לדרך”.

בנוסף לפעילויותיו במסגרת אמ”ן מתי היה חובב מוסיקה קלאסית, שר במקהלה, המתעניין בהיסטוריה וארכיאולוגיה והרבה לטייל בחו”ל.

יליד 1946, הותיר אישה, בן ונכדים.

נפטר ב 28/08/2014.

לקריאת סיפורו האישי של מתי רביב, כפי שכתב בשנת 2013, לחצו כאן.

 
יגאל שטרית ז”ל

6 ביוני 1952 – 12 ביוני 2007

יגאל היה פעיל ביותר בהקמת העמותה ובגיבוש דרכה וכן בפעילות השוטפת וכשהעמותה הפכה לארגון חולים חזק ובעל השפעה.

כבר מתחילת הדרך היה יגאל מעוניין בטיפול בצדדים האנושיים והחברתיים של העמותה.

היה חשוב לו להקים את אתר העמותה בהקדם ולשם כך גם גויס אחיו משה (יבל”א) לעזור בהקמה. בהמשך היה יגאל אחראי לעדכון האתר ולקידומו.

יגאל ארגן את הקשר עם העמיתים החדשים, גם באמצעות אתר האינטרנט והפורום של אמ”ן וגם בהפניית שאלות לרופאים.

בנוסף לכל אלה, היה יגאל אחראי לארגון ומיסוד מפגשי חברים לדרך באזור המרכז. בכל הורגשה רגישותו העצומה לצורכי החולה ונכונותו לסייע ולחבק את הפונים אליו.  גם אלו שלא פנו אליו זכו לאוזן כרויה ולכתף להישען עליה ולבכות או להינחם, וזאת כאשר באותו זמן הוא עצמו סבל קשה מהתקדמות המחלה אצלו…

לקריאת סיפורו האישי של יגאל, כפי שכתב אותו בעת התמודדותו עם המחלה, לחצו כאן.

 

ציפי פרבר ז”ל

מנהלת חשבונות וחשבת שכר מדופלמת, בעלת משרד להנהלת חשבונות. בנוסף, למדה ראיית חשבון במכללה למינהל וכן בעלת תואר ראשון בפילוסופיה יהודית וכללית מאוניברסיטת בר-אילן.

ציפי אובחנה כחולה במיאלומה בינואר 2001 ועברה שתי השתלות מח עצם עצמיות  ביולי 2001 וביוני 2011.

כחברה בצוות המקימים של אמ”ן,  פעלה ללא לאות ובמסירות אין קץ בכל משימה שנדרשה.
היתה גזברית העמותה ועסקה בקשר ובתמיכה בחולים ובמשפחות. נתנה כתף חמה ותומכת לכל המתמודדים עם מיאלומה.

בנוסף לעיסוקה המקצועי ותפקידיה באמ”ן, התנדבה באגף הרווחה אצל רכזת המתנדבים בעירית חולון, במשטרת ישראל וביחידת היומנאיות במרחב איילון. בנוסף, מהשתתפה בתיאטרון החובבים: “חיידק במה” בתיאטרון חולון

לסיפורה האישי של ציפי פרבר  ופעילותה באמ”ן לחצו כאן.

נפטרה ב – 11.2.2013

השאירה בעל – אורי, שלוש בנות ונכדים.

 

 

יעקב יעקובוביץ ז”ל

יעקב אובחן כחולה מיאלומה בשנת 2000 ועבר שתי השתלות מח עצם עצמיות, בשנת 2000 ובשנת 2001.

בנוסף לתפקידו כחבר בוועד אמ”ן היה חבר בוועד הארגון האירופי של חולי המיאלומה MPE ויועץ בהתנדבות לחולים שונים במאבקם בקופות החולים לקבלת טיפול רפואי או תרופתי.

הותיר אישה, 3 ילדים ונכדים.

נפטר באפריל 2017.

 

 

עינת אברהמי ז”ל

עינת אברהמיילידת 1959. מנהלת שיווק ופרסום במקצועה.

אובחנה במרץ 2004 , עברה השתלת מח עצם עצמית בפברואר 2005 והשתלה מתורם ב- 2008.

חברת ועד העמותה, היתה פעילה מ – 2006.  ריכזה את פעילות קבוצת “חברים לדרך” באזור המרכז.

חברה במערכת העיתון.  שותפה ליוזמות ולפעילויות השונות של העמותה.

פעלה במסירת אין קץ למימוש חזונה של אמ”ן להיות הבית לכל המתמודדים עם מיאלומה בישראל.

נפטרה ב – 07/01/2014

השאירה בעל, שני ילדים – רוני ושחר וחתולה סיגלית.

 

דוד בנקיר ז”ל

פרופ’ דוד בנקיר, 1947-2010, עסק בחקר השואה ועמד בראש המכון הבינלאומי לחקר השואה ב”יד ושם”. היה מרצה מחונן ומרתק ואדם צנוע במיוחד.

פרופ’ בנקיר היה מראשוני עמותת אמ”ן. היה חבר בוועדת הביקורת.
עיקר פעילותו התרכזה במעקב אחר פרסומים הנוגעים למיאלומה. בזכות הידע הרב שצבר, הצליח להבין את השפה המקצועית במאמרים וחלק את המידע שצבר עם חברי העמותה. היה מוכן תמיד לתת עצה וסיוע לצרכים הארגוניים של העמותה. בעל  חוש הומור דק ויכולת ארגון טובה, תרם להצלחת האירועים והפעילויות השונות.

מתי רביב, ידידו: “מהיכרות אישית אתו, נוכחתי כי הוא איש צנוע שרצה שיעריכו אותו על פי מעשיו ולא על פי התארים שנשא. דוד היה איש משפחה מסור ותמיד הזכיר את ילדיו ואת הישגיהם בחום רב.”

מאיר טל ז”ל

יליד חיפה, בוגר בית הספר הריאלי, היה חניך בצופי ים וניגן באקורדיאון. שירת בגולני ועם השחרור למד כלכלה ומדעי המדינה לתואר ראשון ושני ובהמשך  למד פסיסכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה. עבד במקומות עבודה שונים, אהב שינויים והתפתחות.

מחלת המיאלומה התגלתה אצלו בשנת 2001 בשלב מתקדם.

עמותת אמ”ן שבה היה פעיל מאז הקמתה תפסה חלק גדול מזמנו ומרצו והיתה חשובה לו ביותר.

אנו בעמותת אמ”ן למדנו להכירו ולהוקירו למרות השקט וחוסר הרצון להתבלט שאפיינו אותו. תמיד אמר דברי טעם ותרם רבות לטובת העמותה וחבריו החולים באזור הצפון .

נפטר ב- 10/2/2008 בגיל 68 .

 
יצחק אדליסט ז”ל

למרות שלא היה חולה במיאלומה, התנדב בעמותה כמעט מיום הקמתה והיה מסור ביותר לקידום מטרותיה.

היה חבר ועדת הביקורת של אמ”ן מאז שנת 2007.

בעל תואר שני בהנדסה כימית מהטכניון בחיפה. עבד בתעשיה האוירית כמהנדס ומנהל פרוייקטים.

היה מורה מוסמך לברידג’ מטעם ההתאגדות הישראלית לברידג’.

יליד 1952, נפטר ב 2012, הניח אישה ושני ילדים.

ד”ר יזהר הרדן ז”ל

בוגר בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. התמחה ברפואה פנימית ובהמטולוגיה בבית החולים הדסה בירושלים ובהמשך בהשתלת מח עצם בהנחית פרופ’ שמעון סלוין בהדסה עין כרם.

עסק במחקר בסיסי במחלקה לאימונולוגיה במכון ויצמן, במערכות של תגובה חיסונית כנגד ממאירות ומערכות של השתלת מח עצם.

משנת 1992 עד שנת 2010, רופא בכיר במערך ההמטולוגי בבית החולים שיבא, תל השומר, שם השתתף בהקמת המערך להשתלת מח עצם ומשנת 2004 מנהל השרות למיאלומה נפוצה והשרות לאיסוף תאי-אב במערך ההמטולוגי בבית חולים מאיר.

היה חבר באיגוד הישראלי להמטולוגיה, בחברה האמריקאית להמטולוגיה, בארגון ההמטולוגי האירופי ובקבוצה האירופאית להשתלת מח-עצם.

כן לקח חלק פעיל במחקרים קליניים מקומיים ובין-לאומיים בתחום המיאלומה הנפוצה והשתלת מח עצם במחלות ממאירות.

ד”ר יזהר הרדן היה לאבן דרך משמעותית בפעילות עמותת אמ”ן מיום הקמתה. הוא היה מהרופאים הראשונים שתמכו באמ”ו, עודדו את הקמת העמותה וממקימי הקבוצה הישראלית למיאלומה, במסגרתה שימש כמזכיר עד 2011. בנוסף, שימש כיועצה הרפואי של העמותה במשך רבות משנות פעילותה והיה לה ידיד אמת.

אך יותר מכל, נזכור את ד”ר הרדן בזכות הדאגה למטופליו כאילו היו ילדיו.

ד”ר יזהר הרדן נפטר ב- 29.9.2017.

עמיתי אמ”ן כתבו לזכרו של ד”ר הרדן. ניתן לעיין כאן

הקבוצה הישראלית למיאלומה – IMSG

כבר בתחילת הדרך היה רצון לאחד את כל הגורמים המעורבים בטיפול ובמחקר במיאלומה: רופאים, חוקרים וחולים, כדי לקדם את המחקר במיאלומה נפוצה.

ביולי 2005, סמוך להקמת העמותה, הוקמה ביוזמת עמותת אמ”ן והאיגוד הישראלי להמטולוגיה ועירויי דם, הקבוצה הישראלית למיאלומה IMSG (Israeli Myeloma Study Group) שמטרתה לעודד מחקר ולקרב את היום בו המיאלומה הנפוצה תהיה מחלה בת ריפוי או לפחות מחלה כרונית הניתנת לטיפול ארוך טווח. מאז פועלת הקבוצה באופן רציף ונחרץ בשיתוף עם עמותת אמ”ן לשיפור אופציות הטיפול וכן, אפשרויות המעקב אחרי טיפולים של חולי המיאלומה הנפוצה בישראל.

בתאריך 29/07/2005 התקיימה הפגישה הראשונה של הקבוצה הישראלית למיאלומה, בראשות פרופ’ גיל לוגאסי – יו”ר האיגוד הישראלי להמטולוגיה, פרופ’ אהרון פוליאק – היועץ המדעי של אמ”ן וגב’ פאולה אזולאי – יו”ר העמותה.

קהילת הרופאים ההמטולוגיים הגיבה בצורה מאד חיובית ליוזמה והתוצאה – 29 נציגים של כל המרכזים ההמטולוגיים ומכוני המחקר השתתפו בכנס, וחלקו איתנו את ההתרגשות של הקמת הקבוצה הישראלית למיאלומה נפוצה על בסיס כלל-ארצי.

הוצגו ארבעה נושאים מרכזיים לפעילות הקבוצה: הקמת מרכז רישום ודיווח, בסיס נתונים, מחקר בסיסי ומחקרים קליניים.

רופאים רבים נרשמו לקבוצות העבודה השונות. סוכם כי לעמותת אמ”ן יהיו נציגים בכל אחת מקבוצות העבודה.

היתה זו הפעם הראשונה שבה התכנס פורום כזה בנושא מחלת המיאלומה, וללא ספק אירוע זה יכול להחשב כפריצת דרך בהסטוריה של מחלת המיאלומה בישראל. בהקמת הקבוצה הישראלית למיאלומה התממש חזון העמותה לפעול למציאת רפואה שלמה למחלת המיאלומה הנפוצה.

במעמד ההקמה נבחרו בעלי התפקידים בקבוצה:
פרופ’ דינה בן יהודה – יו”ר הקבוצה.
דר’ יזהר הרדן  – מזכיר הקבוצה.
דר’ רפאל מרילוס – מנהל המחקר הקליני

בשנת 2011 החליטה הנהלת הקבוצה להעביר את הניהול לדור הבא, תוך שהם ממשיכים לתמוך בעמותה ולעמוד מאחורי ערכיה ופעילותה.

בבחירות שנערכו נבחרו:

פרופ’ עירית אביבי (באותם הימים ד”ר) ליו”ר הקבוצה.
דר’ משה גת למזכיר.

בינואר 2017, בבחירות שהתקיימו נבחרו ד”ר משה גת ליו”ר הקבוצה וד”ר מירב לייבה למזכירת הקבוצה.

להרחבה על פעילות הקבוצה הישראלית למיאלומה כיום, לחצו כאן.