כינוס המחקר המדעי למיאלומה נפוצה 25/12/2009

ביום שישי, ה – 25/12/2009 התקיים במלון שרתון סיטי טאואר מפגש בנושא “נושאים עדכניים במחקר במיאלומה נפוצה“. המפגש אורגן ע”י פרופ’ אהרון פוליאק ודר’ בנצי כץ מהקבוצה הישראלית למיאלומה נפוצה. המפגש כלל הרצאות קצרות שניתנו ע”י חוקרים שהגישו בקשה בשנה החולפת למלגות מחקר של אמ”ן.

במרכז המפגש עמדה הרצאה של פרופ’ שמואל יעקובי מהמכון למחקר ולטיפול המיאלומה נפוצה, אוניברסיטת ארקנסו, ארה”ב, חוקר בעל שם המוביל בתחום מעורבות גורמי מיקרו-סביבה בהתפתחות מיאלומה נפוצה. פרופ’ יעקובי סקר את המנגנונים המולקולאריים המבקרים את תהליכי הבניה וההרס של עצמות, ואת האופן שבו משבשים תאי המיאלומה את המנגנונים הללו, וכתוצאה מכך נגרם הרס העצם המלווה את המחלה. פרופ’ יעקובי הדגים מספר מולקולות חדשות בעלות פוטנציאל לתיקון השיבושים של התהליכים הללו. בנוסף, הראה אוכלוסיה חדשה של תאים ממקור שלייה, העשויים לפעול כנגד הגידול של תאי מיאלומה נפוצה.

שאר ההרצאות עסקו במנגנונים שונים הקשורים להתפתחות מחלת המיאלומה:

▪ ההרצאה הראשונה ניתנה ע”י פרופ’ ישראל ולודבסקי מהטכניון, חיפה, אחד מהזוכים במלגת מחקר של אמ”ן לשנת 2009. בהרצאתו סקר פרופ’ ולודבסקי את מעורבות האנזים הפרנז בתהליכי הגידול וההתפשטות של תאים סרטניים בכלל, ותאי מיאלומה בפרט. כמו כן נמצא שהאנזים מעורב בתהליכי הרס עצם. לאחר תהליכי פיתוח שנמשכו שנים ארוכות נמצא כעת מעכב לאנזים המבוסס על מולקולה כימית קטנה. כעת מתבצע תהליך שיפור במעכב זה על מנת להגביר את יציבותו, ובכך להכין את כניסתו לניסויים קליניים שיחלו ככל הנראה בחולי מיאלומה במהלך השנה הקרובה.

▪ ההרצאה השנייה ניתנה ע”י ד”ר ליאת דרוקר מהמעבדה האונקוגנטית בביה”ח מאיר בכפ”ס, והיא החלה בסקירה של בקרת מאזן החלבונים בתאים נורמאליים לעומת תאי מיאלומה, וכיצד פגיעה בבקרה זו עשויה לגרום להפעלת מנגנוני מוות תאי מתוכנת. מנגנון זה עשוי להיות מטרה לטיפול ע”י השריית מוות בתאי מיאלומה המייצרים כמויות חלבון גבוהות ביותר בהשוואה לתאים אחרים בגוף .

▪ דר’ שרית לריש מהמחלקה לביולוגיה באוניברסיטת חיפה. הסבירה על המנגנונים המולקולאריים המשפעלים מוות תאי מתוכנת בתאי סרטן. היא תיארה חלבון המכונה ARTS, אשר מפעיל תהליכי מוות בתאים, באמצעות רצף קטן של חומצות אמינו הנגזרות מחלבון זה. רצף זה של חומצות אמינו עשוי להוות בסיס להשריית מוות של תאי מיאלומה, ובכך להוות בסיס לטיפולים חדשניים.

▪ דר’ משה גת מהמחלקה להמטולוגיה בביה”ח הדסה עין-כרם בירושלים הציג רצפים ייחודיים של חומצת הגרעין micro RNA שמקורם באחת הזרועות של כרומוזום 13 החסרה במקרים רבים של מיאלומה נפוצה. חסר זה, הקשור במהלך קשה יותר של המחלה, עשוי להצביע על תפקוד של רצפי חומצות הגרעין הללו בהתפתחות המחלה. בעבודה זו אכן נצפו שינויים בתפקוד תאי מיאלומה בעקבות השריית שינויים ברמות של ה – micro RNA הללו. מחקר מעורבות ה – micro RNA במחלות סרטן הינו חדשני, ועשוי להוות מקור לטיפולים שטרם נוסו.

▪ הישיבה השנייה של הכינוס נפתחה בהרצאתו של פרופ’ איתן יפה-נוף מהאוניברסיטה העברית, ירושלים על מנגנוני העמידות של תאים לסטרואידים. עבודה זו זכתה במענק מחקר של אמ”ן לשנת 2010. סטרואידים מהווים חלק חשוב מהמשלבים השונים של טיפול תרופתי במיאלומה, ובמקרים רבים מתפתחת עמידות לטיפולים אלה. פרופ’ יפה-נוף הראה שבבסיס מנגנון העמידות שגילה נמצאת מערכת של מסר משני בתאים, הגורמת לאות המוות הביוכימי בתא לסטות ממסלולו. עיכוב של מנגנון המסר המשני הנ”ל גורם לתאים עמידים להפוך לרגישים טיפול בסטרואידים. המשך אפיונו של מנגנון זה עשוי להביא לדרך להגברה ניכרת של יעילותם של סטרואידים לטיפול במיאלומה .

▪ בהרצאה שניתנה ע”י דר’ אסנת אשור-פביאן מהמכון ההמטולוגי בביה”ח מאיר, כפ”ס, הודגמה מעורבותם של הורמונים המופרשים מבלוטת התריס בהתפתחותם של גידולים סרטניים, וכן מנגנוני הפעילות שלהם על תאי מיאלומה. עבודה זו מצביעה על האפשרות לשלב טיפול כנגד הורמונים אלה כחלק ממערך הטיפול במיאלומה.

▪ ההרצאה האחרונה שניתנה ע”י פרופ’ דרורית נוימן מאוניברסיטת תל-אביב, עסקה באפקטים של אריתרופויאטין על התפתחות מיאלומה נפוצה. הורמון זה ניתן לחולי מיאלומה, וכן סוגי סרטן אחרים, על מנת לטפל באנמיה הנלווית למחלה. פרופ’ נוימן גילתה שההורמון גורם לשינויים הרכב ובתפקוד של המערכת החיסונית, העשויים לגרום לעיכוב בהתפתחות המחלה באופן עקיף.

לאורך כל הכינוס נערך דיון בין המרצים לבין קהל המשתתפים על משמעותם של הממצאים השונים, והרלוונטיות שלהם להתפתחות הקלינית של מיאלומה נפוצה, ודרכי טיפול אפשריות בעתיד.

לסיכום, ניתן להעריך שבארץ מתנהלת פעילות מחקרית בסיסית ברמה גבוהה במיאלומה נפוצה. יחד עם זאת הודגש מספר פעמים, ע”י כל הדוברים, הצורך במקורות מימון לפעילות מחקרית זו.