כיוונים חדשים בטיפול במיאלומה

פרסום זה נכון ליולי 2013, ניתן לקבל מידע מעודכן יותר לגבי כיוונים במחקר ובטיפול במדור מידע רפואי ובסקירת העיתונות כאן באתר.
בפאנל מומחים שנערך בסטוקהולם, במסגרת המפגש השנתי (2013) של איגוד ההמטולוגים האירופאי (EHA), הוצגה ההתפתחות העצומה שחלה בטיפול בחולי מיאלומה בשנים האחרונות והשפעתה על החיים של חולי מיאלומה. השתתפו בפאנל דר’ בריאן דיורי (Brien Durie) יו”ר ארגון ה- Internatioal Myeloma Foundation) IMF)  וממייסדיו, מלוס אנג’לס,  שגם הנחה את הפאנל, דר’ קסאוויר לאלו (Xavier Leleu) מבית החולים Huriez בעיר ליל בצרפת ודר’ פול ריצ’רדסון (Paul Richardson) ממכון דנה-פרבר לחקר הסרטן בבוסטון.

דר’ בריאן דיורי פתח את הפאנל בסקירה קצרה על מחלת המיאלומה. דר’ דיורי הציג את התפתחות הטיפולים במיאלומה ב- 60 השנים האחרונות: משנות ה- 60 שבהם עמדה לרשות החולים תרופה יחידה שהקנתה תוחלת חיים של כשנה ועד לימים אלה שבהם, בעזרת התרופות החדשות, מדובר לא רק על הארכת החיים אלא גם על שיפור באיכות החיים והקטנה של תופעות הלוואי.

דר’ קסאוויר לאלו הציג את התרופות של העידן החדש ובפרט התמקד בתרופת הפומלידומיד (Pomalidomide) ויתרונותיה.
מחקרים שנעשו בתרופת הפומלידומיד  הראו כי ניתן לקבל את התרופה שנים ארוכות מבלי שהגוף מפתח אליה עמידות. יתרון נוסף שדר’ לאלו הדגיש היא העובדה שהתרופה נלקחת בפה ואינה מחייבת “בילוי ” של שעות רבות בבית החולים.
התרופה יכולה להיות יעילה גם לחולים שלא הגיבו או שפיתחו עמידות לתרופות אחרות.

דר’ פול ריצ’רדסון הציג את הכיוונים החדשים בפיתוח תרופות למחלת המיאלומה. בניגוד למצב שהיה בעבר היום יש תנופה גדולה של פיתוח תרופות וטיפולים למיאלומה שהם יותר יעילים, בעלי תופעות לוואי פחותות שניתן לקחת תקופה ארוכה. הכיוונים האלה נותנים מקום לתקווה שמחלת המיאלומה תהפוך בעתיד הקרוב למחלה כרונית שניתנת לשליטה.

דר’ בריאן דיורי חתם את הסדנא בהרצאה מרתקת על הסיכוי למציאת תרופה למיאלומה. דר’ דיורי דיבר על הדילמה לגבי השאלה באיזה שלב של המחלה להתחיל לטפל במילאומה ועל ההבדלים בהתפתחות המחלה ובמופע שלה בחולים שונים. פרוייקט ה”ברבור השחור” שמבוצע בימים אלה מנסה להגדיר ולהעריך את הדרך להגיע לריפוי המחלה.

הסדנה נערכה על ידי ארגון ה – IMF בשיתוף עם  Myeloma Canada  במסגרת המאמץ להעלות את המודעות למחלת המיאלומה. נכחו עיתונאים המסקרים נושאי בריאות ממספר ארצות באירופה.  הסדנא נפתחה בדברי ברכה מאת גב’ סוזי נוביס, יו”ר ארגון ה IMF.