טיפול CAR-T עם תרומת תאי T

בעקבות הצלחות ראשונות במחקרים בטכנולוגיית ה- CAR-T, אושר לאחרונה ע”י ה- FDA  ניסוי קליני ראשון לטיפול במיאלומה באמצעות תאי דם מסוג T מהונדסים (Car T- Cell) שנלקחו מתורם זר (Allogeneic Car T-Cell). 

עד היום הניסויים שאושרו בשיטה זו לטיפול במיאלומה כללו תאי T שנלקחו מהמטופל והוחזרו אליו לאחר טיפול בהם, בדומה לתהליך של השתלה עצמית (Autologous Stem Cell Transplantation).

בשיטה זו תאי ה- T נלקחים מתורם זר, בדיוק כפי שנעשה בהשתלה מתורם זר. השתלה מתורם זר מתבצעת במקרים מיוחדים בלבד, בהיותה מחוללת את מחלת השתל כנגד גוף החולה (Graft Versus Host Disease), המהווה סכנת חיים למטופל.  יחד עם זאת, יש לציין, כי השתלה מתורם זר היא בעלת פוטנציאל גבוה לקרב את המטופל להחלמה.  

ההשפעה של תאי T מתורם על תגובת המערכת החיסונית קטנה מההשפעה של תרומת תאי אב מתורם, בגלל אופן היצור שלהם שמקטין את תגובת הגוף ובגלל שמדובר בקבוצת תאים אחת בהשוואה להחלפת כמעט כל תאי מערכת החיסון.             

להשתלה של תאי T מתורם זר עשויים להיות מספר יתרונות בהשוואה להשתלה עצמית של תאי T. בגלל שלא נדרשת התאמה מדויקת בין התורם לנתרם, ניתן להפיק כמות גדולה יותר של תאים ממספר תורמים, ואלו ישארו זמינים על המדף לטיפול מיידי. עלות ייצור התאים תהיה נמוכה משמעותית ותאפשר להנגיש את הטיפול למטופלים רבים. לתאי T שנלקחו מתורם בריא עשוי להיות גם יתרון על תאי T שנלקחו מחולה.

לצד היתרונות, שאלות רבות נותרו פתוחות, בהן: איזה מהשיטות יעילה יותר? האם יהיה צורך לחזור על הטיפול?

ויחד עם זאת, אנו מקווים שמחקר זה והבאים אחריו ירחיבו את אפשריות הטיפול ויקדמו אותנו עוד צעד אל יעד ההחלמה.

לקריאת המאמר המלא, לחצו כאן

לקריאת מאמר על שיטת הטיפול CAR-T, שכתבה ד”ר יעל כהן במאי 2019, לחצו כאן.

מאת אריה מרלינג.

 

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים. למידע נוסף אתם מוזמנים לקרוא את המאמרים המלאים וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל.