טיפול ב מיאלומה נפוצה – רבלימיד (Revlimid), לנלידומיד (Lenalidomide)

רבלימיד  (Revlimid) היא תרופה המסוגלת לשנות או לווסת את תפקוד המערכת החיסונית. היא משתייכת לקבוצת חומרים בעלי פעילויות מרובות, כולל פעילויות נגד סרטן ונגד דלקת. חומרים אלה מעוררים את התגובות החיסוניות, מגבירים את הפעילות של תאי מערכת החיסון ומונעים דלקת. הם מסוגלים לשנות את הרמות של גורמי גדילה שונים, הנקראים ציטוקינים ו/או ינטרלאוקינים המשפיעים על תאי מערכת החיסון. החומרים הפעילים מווסתי מערכת החיסון מגבירים את ההפעלה של כדוריות לבנות ספציפיות  של מערכת החיסון- לימפוציטים מסוג T, ותאי T המוכרים כ- קוטלים
טבעיים (Natural Killers ,NK ) העוזרים להרוג את התאים הסרטניים.

רבלימיד היא מעכבת של גורם גדילה המעודד גדילת כלי דם חדשים. בכך היא מסוגלת לעכב התפתחות של כלי דם חדשים, בהם תלויים התאים הסרטניים.

רבלימיד דומה במבנה לתלידומיד, אך שונתה ע”י החוקרים, כדי לנצל את תכונותיה נוגדות- הסרטן, ובו בזמן כדי להקטין באופן משמעותי את הסבירות של תופעות הלוואי הנוירולוגיות (נוירופתיה  היקפית).

לרבלימיד יש השפעות ישירות ובלתי ישירות על תאי המיאלומה, כולל היכולת לגרום למוות מבוקר של תאי המיאלומה, לעכב את הגידול של תאי המיאלומה, לעכב את הגדילה של כלי דם חדשים  ולהקטין את הידבקות תאי המיאלומה לתאי סטרומה של לשד העצמות. יתרה מזו, רבלימיד מסוגלת לפעול בצורה סינרגטית, יחד עם תכשירים אחרים לטיפול במיאלומה, ולהרוג תאי מיאלומה שעמידים בפני טיפול קונבנציונאלי.

ראו על השימוש ברבלימיד בטיפול במיאלומה נפוצה