טיפול במיאלומה – וולקייד (velcade) בורטזומיב (Bortezomib)

וולקייד (Velcade) / בורטזומיב (Bortezomib) – היא סוג של תרופה ביולוגית, אנטי סרטנית הנקראת מעכב פרוטאוזום . 

Velcade פועלת על ידי עיכוב של קומפלקסים אנזימטיים הנקראים פרוטאזומים. גם תאים רגילים וגם תאים סרטניים מכילים פרוטאזומים, שתפקידם לפרק לרכיבים קטנים חלבונים פגומים שאין בהם צורך יותר.

פרוטאזומים מבצעים גם פירוק של חלבונים שאינם פגומים, תהליך הנחוץ עבור שליטה בפעולות חיוניות רבות של התא. הרכיבים הקטנים משמשים ליצירת חלבונים חדשים, הנחוצים לתא. ניתן לחשוב על הפרוטאזומים כרכיב קריטי במערך “מיחזור” החלבונים של התא.

כאשר Velcade מעכבת פעילות של פרוטאזומים  מופר האיזון הפנימי הנורמלי שבתוך התא. הפרעה זו משפיעה על התא במספר דרכים, חלקן עדיין נחקרות. עיכוב פרוטאזומים בבדיקות מעבדה הראה כי תאים סרטניים מפסיקים להתחלק. כמו כן, הם מפסיקים לייצר חומרים כימיים שמעוררים תאים סרטניים אחרים. בנוסף, עיכוב של פרוטאזומים גרם למותם של תאים סרטניים. נראה כי תאים סרטניים רגישים יותר להשפעות אלו מאשר תאים רגילים, כך שתאים סרטניים מתים בזמן שתאים רגילים יכולים להתרפא.

בשנת 2014 פורסמה שיטה חדשה לקבלת התרופה- בזריקה לגוף ולא בעירוי. יתרונה הגדול של קבלת התרופה בדרך זו הוא נירופטיה מופחתת (או בכלל לא) בהשוואה לעירוי. לעיתים זה ההבדל בין היכולת להמשיך ולקבל את התרופה או הכרח להפסיק את הטיפול בה. כמו כן נח יותר לקבל זריקה מאשר עירוי לווריד.  לצפייה בסרטון של ארגון ה- IMF המסביר על השיטה לחצו כאן.

פרטים נוספים ראו בפרק טיפול ב מיאלומה  כאן באתר.