מחקר בתרופה ביולוגית חדשה Belantamab mafo¬dotin

אושרה בדיקה במסלול מהיר לתרופה חדשנית, שיכולה להיות יעילה לחולים שהמחלה חזרה להם לאחר שמיצו את כל קווי הטיפול הקיימים

תקציר כתבה שפורסמה ב Myeloma Beacon בתאריך: 21.02.20 , מאת: אריה מרלינג.

מיאלומה היא מחלה שיש לה היום טיפול טוב במגוון רחב של תרופות אך למרות זאת היא עדיין מחלה שנוטה לחזור גם אחרי תקופות הפוגה ארוכות.

עם התקדמות הזמן עם המחלה ברקע אחת התופעות הפחות נעימות בטיפול היא שהמחלה מפתחת עמידות לתרופה כלומר התרופה או משלב התרופות מפסיקים להשפיע על המחלה והחולה נשאר עם תופעות הלוואי שלהן ומחלה מתקדמת. ולכן נדרש טיפול חדש שונה בכדי להתמודד אתה בצורה יעילה .

מגוון התרופות היום גדול לאין שיעור משהיה קיים רק לפני מספר שנים אך גם היום ישנם חולים שמיצו את כל המגוון ומחלתם הופכת לעמידה גם לתרופות החדשות ממודלים שונים כמו אימיונומודיוליטרוז (תלידומידת רוולימיד, פומליד,) או מקבוצת מעכבי פרוטיזום כמו (וולקייד, קרפילזומיב, איקסזומיב)

או מקבוצת הנוגדנים החד שבטיים כמו אלאטוזומאב ודאראטומומאב.

בלאנטאמב מאפודין היא תרופה חדשה מקבוצת הנוגדנים החד שבטיים שהראתה פעילות משמעותית כנגד המחלה כתרופה בודדת גם כאשר חולים הגיעו למצב שכל התרופות מהמודלים האחרים כשלו.

אתר האינטרנט Myeloma Beacon מפרסם ידיעה שה FDA האמרריקאי נתן אישור לבחינה מועדפת של התרופה לחולי מיאלומה שפיתחו עמידות לתרופות האחרות. בנוסף למנגנון הפעולה המיוחד שלה ה והחברה המפתחת, מפרטת הידיעה גם את המחקרים הקליניים שכבר בוצעו בה והוצגו בכנסים הגדולים של ה ASH ו ה  ASCO  ואלו המתוכננים בתוכנית המחקרים הקליניים  המכונה DREAMM

לקריאת המאמר המלא לחצו כאן

הבהרה: אין להתייחס למידע המובא כאן כהמלצה או ייעוץ ובוודאי שלא תחליף להתייעצות עם הרופא המטפל, אלא כמידע כללי למתעניינים. למידע נוסף אתם מוזמנים לקרוא את המאמרים המלאים וכמובן להתייעץ עם הרופא המטפל.