חיסון נגד שפעת – כן או לא?

החורף בפתח ועמו שבה אל הפרק שאלת החיסונים. האם להתחסן נגד שפעת – כן או לא?

שאלנו את ד”ר יסמין מאור, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים בבית החולים וולפסון. ד”ר מאור ממליצה בכל פה למתמודדים עם מיאלומה להתחסן נגד שפעת, בפרט לאור העובדה שהם בסיכון גבוה יותר להתפתחות סיבוכי שפעת.

ד”ר מאור: “מחלת השפעת העונתית (influenza) היא מחלה נפוצה בכל העולם, המתפרצת בעיקר בחודשי החורף. דרכי ההדבקה הן בעיקר באמצעות מגע ישיר עם טיפות רסס שנפלטות כתוצאה מעיטוש ושיעול, וכן ממגע עקיף עם חפצים שזוהמו בנגיף לפני כן. חולה שפעת יכול להדביק את הסובבים החל מיממה טרם הופעת תסמיני המחלה, ולמשך 5-6 יממות לאחר מכן.

בניגוד להצטננות, שפעת עלולה להיות מסכנת חיים, הן מפאת המחלה עצמה וסיבוכיה (בעיקר דלקת ראה), והן עקב הסיכון להחמרה במחלה כרונית קיימת. אנשים הסובלים מדיכוי חיסוני, ובכלל זה גם המתמודדים עם מיאלומה, נמצאים בסיכון יתר להידבק בשפעת ובסיכון יתר לפתח את סיבוכי המחלה. הדרך הטובה ביותר להתמגן היא להתחסן כנגד שפעת.

החיסון המומלץ הוא חיסון מומת המכיל 4 זנים של נגיפי השפעת מסוג A  ו-B.

מאחר ונגפי השפעת משתנים משנה לשנה, חשוב להתחסן מדי שנה ולא ניתן לסמוך על חיסון שניתן בשנה שעברה. הרכב החיסון מדי שנה נקבע על בסיס המלצות ארגון הבריאות העולמי ואמור להתאים לנגיפי השפעת העתידים להופיע בשנה הנוכחית.

החיסון מאד בטוח לשימוש. בחיסון ניתן נגיף מומת כך שבכל מקרה החיסון לא יכול לגרום להדבקה בשפעת. לפעמים יכולה להופיע תגובה של חום הנמשכת יום עד יומיים ואינה מסוכנת.

תופעות לוואי אחרות, שאינן מסוכנות, כוללות אדמומיות באזור ההזרקה וכאב ביד בה ניתנה הזריקה, למשך יום – יומיים.

מומלץ להתחסן לפני התפרצות התחלואה בשפעת מאחר והחיסון נכנס לפעולה כעבור 2-4 שבועות ממתן החיסון.

לצפייה בווידאו בנושא, לחצו כאן.