הכנס השנתי ה- 11 של אמ”ן – מאי 2016

אז מה היה לנו במסגרת הכנס השנה?

כ- 500 אורחים, מתמודדים עם מחלת המיאלומה ובני משפחותיהם, שהגיעו מכל קצוות הארץ.

רופאים וחוקרים שהציגו את העדכונים, השקפות העולם, התפיסות והאקטואליה החמה ביותר בתחומנו.

הרצאות וסדנאות מרתקות ומלמדות.

הצלחת האירוע נזקפת לטובת כל שותפיה של אמ”ן לאורך הדרך ובפרט בארגון האירוע – חברי העמותה, הרופאים, החוקרים, אנשי הצוותים הרפואיים, מכון ‘ויצמן’ שמארח את הכנס בקביעות, חברות התרופות והעמיתים המתנדבים. לכולכם נתונה תודתנו.

שימו לב – המצגות וקטעי הווידאו מהכנס מצורפים בתחתית עמוד זה.

 

את הכנס מסכמת רננה פרנקו, עמיתת אמ”ן, המשתפת מנקודת מבטה:

“כבכל שנה ציינו בחודש מאי את שבוע המודעות למיאלומה נפוצה בכנס שנתי חגיגי שהתקיים במכון ויצמן למדע רחובות. השמש חייכה אלינו, האווירה מלאת האור והחיוכים שקיבלה את פנינו הייתה רק רמז עבה לקראת הבאות – יום פעילות שבבסיסו הרצאות של המלאכים בלבן שעוסקים במלאכה ואינם מרפים. השמש חייכה, תרתי משמע, לבאי הכנס, קרניה חיממו מכון ויצמן ואת האורחים שהגיעו והבשורה מלאת התקווה של פרופ’ דינה בן יהודה, כי יש “ברבור שחור” – פרויקט בינלאומי למציאת הריפוי למיאלומה נפוצה (דימוי שנלקח מעולם הכלכלה, מפי הכלכלן האמריקאי ד”ר נאסיב טאלב, שדיבר על הפתרון להתמוטטות המערכת הפיננסית הבין לאומית). עוד הוסיפה פרופ’ בן יהודה כי מותר וצריך לדבר על החלמה מהמחלה – ובכך, חיממה את נפשנו. לכל אחד מאיתנו הכאב והאתגר הפרטיים שאנחנו נושאים בגופנו ובנפשנו, אך התקווה להחלמה – משותפת לכולנו.

ה’יחדיו’ בבית אחד ששמו אמ”ן עושה את ההבדל. למה הדבר דומה? לאותו אב שקרא לבניו והראה להם חבילה של מקלות, שאלם האם ביכולתם לשבור אגודה זו? כמובן שאף אחד מהם לא הצליח לשברם. המשיך האב והראה לבניו שכל מקל בפני עצמו יכול להישבר אך חבילה – אגודה של מקלות – קשה לשבור. כך אנחנו בעמותת אמ”ן, יחד חזקים ולא ישברו אותנו, יחד פועלים ולא נוותר עד שנגיע למחוז חפצנו. משמעות ה’ביחד’ בעמותת אמ”ן משול לאותם מקלות. האמונה שביחד נוכל להתמודד עם המיאלומה, שביחד נעוף גבוה, היא שנותנת את הכוח! ואכן, אחד הנושאים המרכזיים שנידונו בכנס היה אורח חיים בריא, שמירה על אופטימיות ותקווה כחלק מתהליך הריפוי והיענות הגוף לריפוי.

פרופ’ משה פרנקל הציג בהרצאתו את סוגיית האיזון בין גוף לנפש והמחלה, סוגיה שתופסת תאוצה בשנים האחרונות באופן כללי ובקרב המטופלים בפרט. פרופ’ פרנקל הסביר כי יצירת סביבה תומכת להתמודדות עם המחלה באמצעות תזונה, תמיכה חברתית ומשפחתית, פעילות גופנית, התמודדות עם לחץ ומתח נפשי – כל אלו משפיעים על תאי הסרטן וכלי הדם. הוא הציע לעשות הרפיה מס’ פעמים ביום, לבטא את הרגש ולא לשמור בבטן, לשלב יותר הומור וצחוק בחיים מוזיקה ועוד טכניקות גוף ונפש ליצירת רוגע ושלווה, כל אחד לפי בחירתו.

פרופ’ בני גיגר הציג את תרומתו של מכון ויצמן למדע, לרפואה המותאמת אישית של המאה ה – 21, במחקרים העוסקים בריפוי מותאם אישית לכל חולה.

בתום מושב הבוקר של הכנס, התקיימו שלוש סדנאות במקביל שדנו בנושאי קידום אורח חיים בריא, תזונה, פעילות גופנית וניהול חיים מלאים בגילאים השונים של המתמודדים עם המחלה.

את מושב הצהריים פתחנו בסרטו של ד”ר יזהר הרדן ‘בתחבולות תעשה לך מלחמה: המאבק במיאלומה‘, המציג את הדרך המפתיעה שעשה התלידומיד אל חיינו.

לאחר מכן צפינו בדיאלוג בין רופא ומטופל בעידן הנוכחי – הדרכים השונות לקיימו ושיתוף הפעולה המתקיים בין הצוות הרפואי למטופל ביחס לאופן ניהול המחלה. בדיאלוג השתתפו ד”ר משה גת ולצדו המטופלים עדי שי ואריה מרלינג.

את הכנס חתמה הרצאתה של פרופ’ דינה בן יהודה שהציגה כאמור טיפולים חדשים במיאלומה, להם היא קראה “תקיפה רב חזיתית” – הקרנות, כימותרפיה, השתלה וטיפולים חדשים המתבססים על ההנחה שתאי המיאלומה עוברים שינויים כל הזמן. פרופ’ בן יהודה סיפרה על תרופה המיועדת למערכת החיסון שמטרתה לטפל במיאלומה האישית של כל אחד, ובאמצעותה נוגדנים משמידים את התא הסרטני. עוד לפי פרופ’ בן יהודה בהרצאתה, מערכת החיסון של המטופל אינה ניזונה רק מתרופות, אלא גם מהחיזוקים האישיים שכל אחד מאיתנו מצרף ומאמץ אל אורחות חייו – “ובחרת בחיים”.

חברים יקרים, משפחה יקרה, עוד המלאכה מרובה ועוד נכונו לנו לא מעט כאבים ואתגרים. כמו תמיד, עמותת אמ”ן פועלת למען רווחתם של המטופלים ומקדמת שיתופי פעולה בין הגורמים השונים, על מנת להעניק לנו את הידע העדכני ביותר, המחקר האחרון, התרופה החדישה ביותר והתקווה הגדולה לריפוי. ומצדנו עלינו לזכור, שבכל יום זורחת השמש ומביאה עימה בשורות טובות. אמן ואמן.

כעמיתה יחסית חדשה בבית החם הזה שנקרא עמותת אמ”ן, אני קוראת לכל החולים והמטופלים להצטרף ולהיות חלק מהבית הזה, לא לחשוש ולא להתמהמה. אני עשיתי את התפנית במחשבתי ותפיסתי את החיים עם המיאלומה מהמפגש הראשון בו לקחתי חלק במסגרת פעילות עמותת אמ”ן. אל תוותרו לעצמכם”.

 

מצגות וקטעי הווידאו מהכנס:

לצפייה בפתיחת הכנס לחצו כאן.

מושב בוקר:

פרופ’ בני גיגר – תרומת מכון ויצמן למדע לרפואה המותאמת האישית. לצפייה לחצו כאן.

פרופ’ משה פרנקל – איזון גוף, נפש ומחלה. לצפייה לחצו כאן.

סדנאות:

1. התמודדויות החולה המבוגר עם מיאלומה: רפואה משלימה – יעילות מול בטיחות – ד”ר מאיר פרייס, ד”ר מירב לייבה וד”ר נח סמואלס. לצפייה בסדנה לחצו כאן. לצפייה בפאנל שאלות ותשובות של הסדנה לחצו כאן. לעיון במצגת חלק א’ – לחצו כאן. לעיון במצגת חלק ב’ – לחצו כאן.

2. התמודדויות החולה הצעיר עם מיאלומה: ניתוח מקרים – פרופ’ עירית אביבי, ד”ר הילה מגן, הגב’ דנה איתח וגיא תבורי. לעיון במצגת חלק א’ לחצו כאן. לעיון במצגת חלק ב’ לחצו כאן. לעיון במצגת חלק ג’ לחצו כאן. לצפייה בסדנה, לחצו כאן. הווידאו של הסדנה יצורף בהקדם.

3. עקרונות של אורחות חיים ותזונה בריאה בהתמודדות עם מיאלומה – הגב’ שרון בר-גיל וד”ר נעם בנימיני. לצפייה בסדנה לחצו כאן.

מושב צהריים:

הסרט ‘בתחבולות תעשה לך מלחמה: המאבק במיאלומה‘, בעריכתו ובניצוחו של ד”ר יזהר הרדן.

ד”ר משה גת – ניהול המחלה על ידי החולה בעידן הנוכחי – דיאלוג בין רופא וחולה. לצפייה לחצו כאן. לעיון במצגת ההרצאה, לחצו כאן.

פרופ’ דינה בן יהודה – הטיפולים החדשים במיאלומה, תקיפה רב חזיתית. לצפייה לחצו כאן. לעיון במצגת ההרצאה לחצו כאן.

 

065     073     079     089     096     211     230     061