החלטות ועדת סל הבריאות – ינואר 2017

מדינת ישראל, באמצעות ועדת סל התרופות, הביעה הכרה משמעותית ועמוקה בצורך של חולי המיאלומה להיות מטופלים באמצעות התרופות המתקדמות ביותר. ועדת הסל אישרה את כל התרופות למיאלומה שהוגשו לאישורה, ובכלל זה 3 תרופות חדשות וחשובות.

בסך הכל אושר תקציב של כ-60 מליון ₪ (!!) לתרופות המיאלומה, מתוך 460 מליון שהוקצו לכל התרופות והטכנולוגיות ולכל יתר המחלות.

למעשה, החל משנת 2017, ישראל תהיה המדינה בה כלול בסל התרופות, הטיפול המתקדם ביותר בעולם למיאלומה! העבודה לא נסתיימה, ישנן תרופות וישנם משלבי טיפול שעדיין אינם בסל וישנן תרופות נוספות המפותחות גם בימים אלה ואנחנו נמשיך לפעול לשיפור מצבנו עד שימצא ריפוי. יחד עם זאת, ברור שחולי מיאלומה רבים יוכלו היום להתפנות מרדיפה אחרי מימון לתרופות, ולהתרכז בטיפול ובהחלמתם.

אין לנו ספק שבלי שיתוף הפעולה העמוק בין אמ”ן להמטולוגים ולאיגוד ההמטולוגי והעומדת בראשו, ההשתדלות אצל כל הגורמים ובכלל זה חברי ועדת הסל, והעמידה התקיפה של אמ”ן על החשיבות של הטיפול במחלה באמצעים המתקדמים ביותר שקיימים, לא היינו מגיעים לרגע זה.

אלה התרופות שאושרו במסגרת ועדת הסל שסיימה את דיוניה אתמול. אנחנו מדגישים כי יש לחכות להנחיות המדויקות בחוזר המנכ”ל של הביטוח הלאומי, שיתפרסם ככל הנראה בשבוע הבא. כמו כן, חשוב להדגיש כי התרופות שאושרו לקו שני של הטיפול הן חלופיות אחת לשנייה. 

התרופות שאישרה ועדת הסל למיאלומה:

שלוש תרופות אושרו לטיפול בקו שני, לחולים המוגדרים כ-high risk  (חולים בסיכון גבוה):

elotuzumab – אמפליסיטי (Empliciti) – תרופה של חברת בריסטול מאיירס.

Ixazomib – נינלרו (Ninlaro) – תרופה אוראלית של חברת טאקדה.

carfilzomib – קיפרוליס (Kyprolis) – תרופה של אמג’ן אשר משווקת בישראל ע”י מדיסון. תרופה זאת קיימת כיום בסל התרופות כקו טיפול רביעי.

בנוסף, אושרה תרופה נוספת, ה- Daratumumab – דרזלקס (Darzalewx) – תרופה אשר תינתן לחולים לאחר שמחלתם נשנתה והם הגיעו למיצוי הטיפול התרופתי בתרופות מקבוצת האימונומודולטורים (תלידומיד ורבלימיד)  ומעכבי פרוטאזום (וולקייד), כלומר לקווים מתקדמים של טיפול. 

לקריאת כתבתה של ד”ר יעל כהן בנושא החלטות סל הבריאות לשנת 2017, לחצו כאן.