“בזכות החלטת הוועדה – אוכל לחיות ולתפקד לאורך זמן”

כתבתה של מיטל יסעור בית-אור ב’ישראל היום’ מיום 4.1.2017 (בהמשך לפרסום החלטות ועדת סל התרופות לשנת 2017. את פרטי ההחלטות הנוגעים למיאלומה נפוצה ניתן לקרוא כאן).

אייל ישראלי (64), מדריך טיולים ולשעברמורה לחינוך גופני מבית לחם הגלילית, יכול לנשום לרווחה: התרופה נינלארו שלה הוא זקוק נכנסה לסל התרופות. 

“לפני 8 שנים אובחנתי עם מיאלומה נפוצה”, הוא מספר, “הייתי מורה לחינוך גופני. נסעתי עם תלמידים לטיול וחזרתי חולה, עם דלקת ריאות חריפה. הייתי על סף קריסת מערכות. הרופאים איבחנו אותי כחולה מיאלומה, סרטן של מח העצם. הפילו לי פטיש על הראש. מאותו רגע החלטתי להילחם”. 

ישראלי טופל בתרופות, ולפני 7 שנים, כשמצבו השתפר, עבר השתלת מח עצם עצמית. אבל מיאלומה היא מחלה כרונית, ובעוד ישראלי ניהל אורח חיים פעיל, הערכים שמבטאים את כמות התאים החולים במח העצם שלו המשיכו לעלות. 

לדבריו, “הרופאים התייעצו מה הפתרון הטוב ביותר. המסקנה היתה ששילוב של נינלארו עם סטרואידים עשוי לעשות את העבודה. החלטת ועדת סל התרופות נתנה לי איכות חיים טובה, וציפייה שאוכל לחיות ולתפקד לאורך זמן. אני מודע לכך שאלו תרופות של 100 אלף ש”ח בחודש. אם זה לא היה בסל התרופות, יתכן שהמשמעות היתה דין אחר לגבי חולים אחרים ואפילו לגביי”.