אסור לי – הנחיות לחולי מיאלומה נפוצה

מאת ד”ר יזהר הרדן

במיאלומה נפוצה, כמו בכל מצב של מחלה, קיימות הוראות “עשה ואל-תעשה”:

  1. NSAID תרופות נוגדות דלקת שאנין סטרואידים – עלולות לגרום לפגיעה בכליות אצל  חולי מיאלומה נפוצה. בקבוצה זו נכללות תרופות כמו וולטרן, אטופן, ארקוקסיה ואחרות, היעילות מאוד לכאבי העצמות ששכיחים במיאלומה ולכן רופאים עלולים לרשום אותן לחולים. מומלץ מאוד לרשום את שמה של קבוצת תרופות זו – NSAID ולהציג לרופא הרושם טיפול להורדת חום, לדלקת או לכאב, כדי להימנע משימוש בתרופות אלו.
  2.  חומר ניגוד שניתן בהזרקה בבעת ביצוע בדיקת CT  עלול לגרום לפגיעה כלייתית אצל חולי מיאלומה. צריך לנסות להימנע ככל האפשר משימוש בו. יש להבדיל בינו לבין חומר ניגוד שניתן בשתייה לפני ביצוע הבדיקה, שאין בו סיכון.
  3. עירויי דם –  חולי מיאלומה נפוצה, ובעיקר אלו שעברו השתלת מח עצם, אך לא רק הם,  ונזקקים לעירוי דם,  צריכים לקבל את הדם לאחר שעבר הקרנה. מתן דם לא מוקרן עלול לגרום לסיבוכים מסכני חיים.
  4. טיפולי שיניים לחולים המטופלים בארדיה/זומרה-  לפני כל טיפול שיניים יש לידע את ההמטולוג המטפל ואת רופא השיניים,  כדי להימנע מסיבוכים אפשריים מסוג אוסטאונקרוזיס (נמק) של עצם הלסת.

הנחיות אלו מפורסמות על גבי הכרטיס לחולה שהעמותה הנפיקה ומספקת לכל חברי העמותה.

אם עדין לא הצטיידתם ב”כרטיס לחולה” אתם מוזמנים ליצור עמנו קשר ולקבל את הכרטיס. למידע נוסף על הכרטיס לחולה ראו פרסומים באתר זה